Najnowsze dyskusje

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Polecane gabinety

Zobacz więcej

Forum: Uzależnienia

Czy to już alkoholizm?

 • Odpowiedz Obserwuj Nowy temat
 • Wislo 9 cze 2013, 20:40
  Zwracam się do was z trudnym pytaniem. Sprawa dotyczy bardzo bliskiej mi osoby. Od pewnego czasu widzę, że źle się z nią dzieje. Nie upija się, nigdy nie widziałem jej pijanej, ale zauważam, że jednak coraz częściej, szczególnie w momentach stresujących, sięga po lampkę wina. Z jednej strony nie chcę bagatelizować sprawy, z drugiej demonizować też nie. Ale obserwuję, że nie ma dnia bez kieliszka. Myślicie, że naprawdę mam powód do niepokoju czy tylko wydaje mi się? Jakie są inne objawy alkoholizmu, po których mógłbym potwierdzić moje przypuszczenia? Dziękuję bardzo z góry za wszelkie komentarze, bo jak mówiłem, martwię się coraz bardziej.
  Cytuj
 • Tomas 13 cze 2013, 21:07
  Jestem po studiach pedagogicznych. Wiem, że niewiele ma to wspólnego z terapią uzależnień jednak trochę o tym miałem w trakcie zajęć i wiem, że bardzo trudno jest ustalić prostą granicę między normalnym piciem, a alkoholizmem. Wszystko jest zależne od indywidualnych uwarunkowań. Ale pokusiłbym się o stwierdzenie, że zwykle alkoholizm zaczyna się szybciej niż komukolwiek - czy uzależnionemu, czy jego rodzinie, przyjaciołom się wydaje. Dlatego jedyne co można tutaj poradzić to wizyta u specjalisty - normalnego psychologa, może na razie nie terapeuty uzależnień. Wiem, że pewnie będzie trudno namówić taką potencjalnie uzależnioną osobę do takiej konsultacji, jednak chyba dla dobra wszystkich trzeba to zrobić.
  Cytuj
 • Wislo 28 cze 2013, 11:45
  Proponuję wizytę u specjalisty, najlepiej od razu u terapeuty uzależnień, bo taki człowiek ma największe doświadczenie w takich przypadkach. A co do objawów alkoholizmu polecam taki artykuł: http://www.leczmy-alkoholizm.org/alkoholizm/objawy-alkoholizmu/ Tutaj wszystko wyjaśnione jest przejrzyście i mam nadzieję, że to chociaż trochę pomoże.
  Cytuj
 • Tomas 29 cze 2013, 11:03
  Może faktycznie, tak jak napisał Wislo, lepiej iść od razu do specjalisty od uzależnień, ale ja miałem na myśli to, że na wizytę u psychologa łatwiej kogoś namówić - nie brzmi to tak dramatycznie, jak wizyta u terapeuty od uzależnień.
  Cytuj
 • Wislo 29 cze 2013, 20:18
  Tomas, to też prawda, ale wiesz, terapeuta uzależnień dużo sprawniej zdiagnozuje problem i na pewno będzie bardziej pomocny. Nie wiem jak to najlepiej zorganizować, ale jedno jest pewne - trzeba poradzić się specjalisty - czy nazwie się to psychologiem, psychoterapeutą, psychiatrą czy terapeutą uzależnień nie jest już takie ważne.
  Cytuj
 • Odpowiedz