Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny jest zaburzeniem, które następuje już po dobie od odstawienia alkoholu. Długotrwałe spożywanie wyrobów alkoholowych prowadzi do uzależnienia, a organizm przyzwyczajony do systematycznego przyjmowania alkoholu, domaga się używki.

Przejdź do opisu choroby »

Anhedonia

Anhedonia to stan chorobowy, który towarzyszy depresji (ale nie tylko). Zasadza się na stopniowym zaniku umiejętności do odczuwania emocji. Chory wycofuje się z życia towarzyskiego, zamyka się w sobie.

Przejdź do opisu choroby »

Anoreksja

Anoreksja- nazywana też jadłowstrętem psychicznym. Może pojawić się w różnym wieku, ale najczęściej dotyka dojrzewających dziewczyn. Osoba chora na początku zmniejsza porcje jedzenia, by później ograniczyć je do tylko konkretnych pokarmów. Z czasem dochodzi do sytuacji, że spożywa je w bardzo małych ilościach. Chory wymiotuje lub odmawia przyjmowania pokarmów.

Przejdź do opisu choroby »

Bulimia

Bulimia jest zaburzeniem związanym z odżywianiem. Polega na objadaniu się i pozbywaniu pokarmów poprzez prowokowanie wymiotów lub przyjmowanie środków przeczyszczających.

Przejdź do opisu choroby »

Schizofrenia

Schizofrenia jest zaburzeniem psychicznym, które najprawdopodobniej ma podłoże genetyczne. Kształtować może się również w nieodpowiednich warunkach społecznych. Dotyka w głównej mierze ludzi młodych. U kobiet ujawnia się później niż u mężczyzn.

Przejdź do opisu choroby »

Zespół Münchhausena

Zespół Münchhausena to psychiczne zaburzenie należące do grupy pozorowanych (chory celowo powoduje lub naśladuje objawy niesprawności psychicznej lub fizycznej, ale nie czyni tego z powodów materialnych).

Przejdź do opisu choroby »