Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Chlamydia

Chlamydia (chlamydioza)- bakteryjna choroba weneryczna, najczęściej dotyka młode osoby (do 30 roku życia). Dolegliwość szybko się rozprzestrzenia. Komplikacje mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, nawet do śmierci chorego. Dlatego istotne jest wczesne wykrycie i leczenie przypadłości.

Przejdź do opisu choroby »

Dyspareunia

Dyspareunia to dysfunkcja seksualna, która objawia się odczuwaniem bólu podczas stosunku. Występuje u kobiet i u mężczyzn, ale jej przyczyny są różne u każdej z płci.

Przejdź do opisu choroby »

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste (brodawki weneryczne, brodawki płciowe)- należą do jednych z najczęstszych chorób wenerycznych. W większości przypadków choroba ma bezobjawowy przebieg. Wirus (brodawczak ludzki) może żyć w stanie utajenia w organizmie człowieka nawet 15 lat.

Przejdź do opisu choroby »

Rzęsistkowica

Rzęsistkowica to choroba pasożytnicza przenoszona poprzez kontakt płciowy (także analny i oralny) z osobą zarażoną. Za dolegliwość, która według badań dotyka około 170 milionów ludzi na świecie, odpowiada rzęsistek pochwowy. Dzięki odpowiedniej budowie jest bardzo ruchliwy i z łatwością może dostać się do narządów rodnych kobiety. Ponadto jest zdolny przetrwać wiele godzin poza ludzkim ciałem.

Przejdź do opisu choroby »

Rzeżączka

Rzeżączka (tryper)- choroba zakaźna, przenoszona drogą płciową, wywołana przez dwoinkę rzeżączki (gonokoki). Zarazić można się od chorego człowieka lub przedmiotów do higieny, których używał zarażony.

Przejdź do opisu choroby »

Zespół Turnera

Zespół Turnera to choroba, która dotyczy tylko dziewczynek. Zespół wad wrodzonych spowodowany jest brakiem jednego chromosomu X we wszystkich komórkach ciała lub ich części. Szacuje się, że w Polsce żyje 8-9 tys. kobiet z zespołem Turnera, co roku rodzi się 100 dziewczynek, u których wykryto tę dolegliwość.

Przejdź do opisu choroby »