Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Hipercholesterolemia (łac. hypercholesterolaemia)

Należący do dyslipidemii, zaburzeń stężeń związków lipidowych we krwi chorego, stan, w którym w osoczu chorego stężenie cholesterolu LDL-C jest podwyższone, przewyższające 3 mmol/l (115 mg/dl), z równoczesnym podwyższeniem stężenia cholesterolu całkowitego TC powyżej 5 mmol/l (190 mg/dl).

Przejdź do opisu choroby »

Niedoczynność tarczycy

Niedoczynność tarczycy to choroba, której skutkiem jest produkcja zbyt małej ilości hormonów. Mały narząd położony u podstawy szyi jest odpowiedzialny za wytwarzanie i uwalnianie dwóch hormonów: trijodotyroniny oraz tyroksyny, które regulują funkcję większości tkanek organizmu, oraz wpływających na metabolizm naszego organizmu i produkcję ciepła.

Przejdź do opisu choroby »

Padaczka

Padaczka (epilepsja) jest zespołem zaburzeń czynności mózgu, który charakteryzuje się powtarzającymi się napadami. Napad padaczkowy polega na licznych i gwałtownych wyładowaniach bioelektrycznych w komórkach nerwowych. Zdarza się, że wyładowania są przyczyną np. niedotlenienia w przebiegu chorób sercowo- naczyniowych.

Przejdź do opisu choroby »

Zespół Tourette'a

Zespół Tourette'a to zaburzenie neurologiczne wrodzone. Charakterystycznymi objawami są liczne tiki (mimowolny ruch określonej części ciała) ruchowe i werbalne.

Przejdź do opisu choroby »