Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Grzybica pochwy

Grzybica pochwy (kandydoza pochwy)- jest zaraz tuż po bakteryjnym zapaleniu pochwy najczęstszym powodem infekcji dróg moczowo- płciowych. Chorobę tę wywołują drożdżaki, które znajdują się w organizmie człowieka, przede wszystkim na skórze i błonach śluzowych. W większości przypadków grzybicę pochwy wywołuje grzyb Candida albicans, którego rozrost hamują pałeczki kwasu mlekowego. Gdy w organizmie zbyt mało jest pałeczek, wówczas ma miejsce zakażenie narządów rodnych.

Przejdź do opisu choroby »

Kiła

Kiła (łac. syphilis) – choroba przenoszona przede wszystkim drogą płciową, spowodowana przez krętka bladego. Do zakażenia może dojść także w łonie matki. Zarażenie kiłą jest spowodowane odbyciem stosunku pochwowego, analnego lub oralnego z osobą zakażoną. Krętek blady rozprzestrzenia się po całym organizmie, więc na chorobę można narazić się nawet poprzez pocałunek z osobą zakażoną.

Przejdź do opisu choroby »

Kłykciny kończyste

Kłykciny kończyste (brodawki weneryczne, brodawki płciowe)- należą do jednych z najczęstszych chorób wenerycznych. W większości przypadków choroba ma bezobjawowy przebieg. Wirus (brodawczak ludzki) może żyć w stanie utajenia w organizmie człowieka nawet 15 lat.

Przejdź do opisu choroby »

Róża u dzieci (łac. Erysipelas)

Choroba skóry, przebiegająca z gorączką wywołana zakażeniem przyrannym paciorkowcem z grupy A, paciorkowcem ropnym (łac. Streptococcus pyogenes).

Przejdź do opisu choroby »

Wszawica głowowa (łac. Pediculosis capitis)

Zarażenie skóry głowy przez wesz głowową (łac. Pediculus capitis), wywołujące jej znaczny świąd.

Przejdź do opisu choroby »

Wszawica odzieżowa (łac. Pediculosis vestimenti)

Choroba wywoływana przez przytwierdzoną do ubrań wesz odzieżową (łac. Pediculus vestimenti), która może dodatkowo sama przenosić różne inne choroby na osoby, będące jej żywicielami.

Przejdź do opisu choroby »

Wszawica łonowa (łac. Pediculosis pubis)

Swędzenie skóry okolicy łonowej człowieka, wywołane pasożytowaniem w tym miejscu wszy łonowej (łac. Pediculus pubis).

Przejdź do opisu choroby »