Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Achalazja (łac. achalasia)

Pierwotne zaburzenie motoryki przełyku polegające na znacznie zwiększonym ciśnieniu spoczynkowym i napięciu mięśni gładkich zwieracza dolnego przełyku (ang. lower esophageal sphincter, LES). Z powodu tego pierwotnego zaburzenia, upośledzony jest jego prawidłowy rozkurcz w momencie przechodzenia...

Przejdź do opisu choroby »

ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej

ADHD- zwane też zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Choroba ujawnia się już w okresie dziecięcym, zwykle do 7 roku życia jest już zdiagnozowana. Przyczyną zaburzeń są uwarunkowania genetyczne.

Przejdź do opisu choroby »

Aerofagia u starszych dzieci (ang. aerophagia)

Połykanie powietrza przez starsze dzieci, zaliczane do czynnościowych chorób przewodu pokarmowego, wywołujące u nich rozdęcie brzucha, nadmierne wzdęcia oraz często powtarzające się napady odbijania się połkniętym powietrzem pochodzącym z przełyku lub żołądka. Aby zdiagnozować u starszego...

Przejdź do opisu choroby »

Aerofagia, nadmierne przełykanie powietrza (ang. aerophagia)

Zaburzenie czynnościowe żołądka i dwunastnicy należące do zespołów zaburzeń odbijania polegające na obiektywnie udowodnionym, przez obserwacje lub zmierzonym, nadmiernym połykaniu powietrza powodującym kłopotliwe, uciążliwe napady powtarzającego się odbijania o częstotliwości przynajmniej kilka...

Przejdź do opisu choroby »

AIDS

HIV to wirus niedoboru odporności występujący u ludzi. Atakuje limfocyty T-pomocnicze. Wywołuje AIDS. Może być przenoszony poprzez kontakt seksualny z zarażoną osobą lub przez styczność z zakażoną krwią (w trakcie porodu, przez kontakt z narkomanem lub mlekiem matki).

Przejdź do opisu choroby »

Akantameboza (łac. Acanthamoebosis)

Stan zapalny umiejscowiony w ośrodkowym układzie nerwowym, przebiegający pod postacią przewlekłego ziarniniakowego zapalenia opon mózgowych i mózgu lub w układzie oddechowym, pod postacią zapalenia płuc, spowodowany przez pełzaka o łacińskiej nazwie Acanthamoeba Castellani.

Przejdź do opisu choroby »

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny jest zaburzeniem, które następuje już po dobie od odstawienia alkoholu. Długotrwałe spożywanie wyrobów alkoholowych prowadzi do uzależnienia, a organizm przyzwyczajony do systematycznego przyjmowania alkoholu, domaga się używki.

Przejdź do opisu choroby »

Anhedonia

Anhedonia to stan chorobowy, który towarzyszy depresji (ale nie tylko). Zasadza się na stopniowym zaniku umiejętności do odczuwania emocji. Chory wycofuje się z życia towarzyskiego, zamyka się w sobie.

Przejdź do opisu choroby »

Anisakoza (łac. Anisakosis)

Choroba uszkadzająca błonę śluzową żołądka spowodowana zarażeniem się człowieka nicieniem, rzadko powodującym choroby wśród ludzi, o nazwie łacińskiej Anisakis marina, znajdującym się tylko w mięsie zakażonych ryb słonowodnych.

Przejdź do opisu choroby »

Ankylostomoza (łac. Ancylostomosis)

Stan po infekcji tęgoryjcem dwunastnicy (łac. Ancylostoma duodenale), w którym pojawiają się kolejno objawy skórne, z układu oddechowego i w ostatnim stadium choroby z układu pokarmowego.

Przejdź do opisu choroby »

Anomalia Ebsteina (ang. Ebstein anomaly)

Organiczna, strukturalna choroba serca zaliczana do grupy chorób istniejących od urodzenia, wrodzonych wad serca dotyczących prawej zastawki przedsionkowo-komorowej, zastawki trójdzielnej. Polega ona na nieprawidłowym ustawieniu jednego z płatków zastawki trójdzielnej, płatka przegrodowego,...

Przejdź do opisu choroby »

Anoreksja

Anoreksja- nazywana też jadłowstrętem psychicznym. Może pojawić się w różnym wieku, ale najczęściej dotyka dojrzewających dziewczyn. Osoba chora na początku zmniejsza porcje jedzenia, by później ograniczyć je do tylko konkretnych pokarmów. Z czasem dochodzi do sytuacji, że spożywa je w bardzo małych ilościach. Chory wymiotuje lub odmawia przyjmowania pokarmów.

Przejdź do opisu choroby »

Arytmogenna kardiomiopatia prawokomorowa, arytmogenna dysplazja prawej komory (ang. arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy, ARVC)

Choroba, z grupy kardiomiopatii, uwarunkowana genetycznie, dotycząca głównie tkanki mięśniowej w obrębie prawej komory serca. Jej istotą jest stopniowy zanik włókien i komórek mięśnia sercowego, kardiomiocytów, i powstawanie w ich miejsce innych typów tkanek: tkanki łącznej włóknistej oraz...

Przejdź do opisu choroby »

Astma (łac. asthma bronchiale) (ang. asthma, bronchial asthma)

Choroba dróg oddechowych polegająca na obecności w nich przewlekłego procesu zapalnego, który wywołuje nadreaktywność, nadwrażliwość na drażniące bodźce, alergię, oskrzeli u takiego chorego. Dolegliwości mają charakter napadowy, nagły, polegający na gwałtownym zwężeniu się, obturacji, oskrzeli,...

Przejdź do opisu choroby »

Autyzm dziecięcy

Autyzm dziecięcy (autyzm głęboki, zespół Kannera)- całkowite zaburzenie rozwoju, które opiera się na problemach z komunikacją (także gesty i mimika). Objawy autyzmu łagodzi się farmakologicznie oraz poprzez terapię, ale choroby wyleczyć nie można.

Przejdź do opisu choroby »

Babeszjoza (łac. Babesiosis)

Choroba, o objawach podobnych do malarii, mogąca także prowadzić do śmierci, ale wywołana przez ugryzienie kleszcza i zarażenie człowieka pierwotniakiem o łacińskiej nazwie Babesia microti.

Przejdź do opisu choroby »

Balantydioza (łac. Balantidiosis)

Mnogie, rozsiane owrzodzenia odcinka jelita, w okolicy odejścia wyrostka robaczkowego, wywołane przez orzęska zwanego balantidium okrężnicy (łac. Balantidium coli).

Przejdź do opisu choroby »

Bezoary (łac. bezoar)

Są to twarde struktury, zalegające w świetle żołądka, konglomeraty zbudowane z przyjmowanych drogą doustną, spożywanych, nierozpuszczalnych lub słabo trawionych przez soki żołądkowe materiałów. Mogą one powstać z: nadmiaru leków przyjmowanych jednocześnie, nazywane są wtedy farmakobezoarami,...

Przejdź do opisu choroby »

Biegunka czynnościowa (ang. functional diarrhea)

Jest to oddawanie luźnego, papkowatego lub wodnistego stolca, przy braku jednocześnie odczuwalnego bólu, w przynajmniej 75% wszystkich wypróżnień chorego. Choroba zaliczana jest do czynnościowych chorób jelit i jej objawy są stwierdzane u chorego przez przynajmniej 3 kolejne miesiące.

Przejdź do opisu choroby »

Biegunka czynnościowa u małych dzieci (ang. functional diarrhea)

Jest to codzienne oddawanie przynajmniej 3 dużych, nieuformowanych stolców, bez objawów bólowych, które rozpoczęło się u dziecka w wieku pomiędzy 6 i 36 miesiącem życia i trwa dłużej niż 4 tygodnie. Tego typu wypróżnienia zdarzają się tylko podczas pór dnia, w których dziecko nie śpi. Stan taki...

Przejdź do opisu choroby »
1 2 3 4 5 6