Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Uszkodzenie VIII nerwu czaszkowego, nerwu przedsionkowo - ślimakowego

Stan w którym doszło do uszkodzenia i zaburzenia funkcji VIII nerwu czaszkowego, nerwu przedsionkowo – ślimakowego (łac. nervus vestibulocochlearis), o funkcji czuciowej, odpowiedzialnego za unerwienie struktur w uchu wewnętrznym; ślimaka w którym znajduje się narząd Cortiego, główny receptor zmysł słuchu, i przedsionka, dzięki któremu możliwe jest utrzymanie równowagi

Lokalizacja choroby
Komórki nerwowe, neurony w tym nerwie można podzielić na dwie części, ślimakową, biorącą początek z jąder ślimakowych leżących w rdzeniu przedłużonym, i przedsionkową, z jąder przedsionkowych znajdujących się w tej samej strukturze mózgowia. Uszkodzenie może więc dotyczyć, albo tylko pierwszej części, albo drugiej albo obu naraz jeżeli dochodzi do niego w dalszym przebiegu nerwu. Z mózgowia połączone już obie części w nerw przedsionkowo – ślimakowy wychodzi w kącie móżdżkowo – mostkowym i wchodzi przez otwór do kanału słuchowego wewnętrznego dochodząc bezpośrednio, nie wychodząc z czaszki, do błędnika w części skalistej kości skroniowej, unerwiając tam, odpowiednimi grupami neuronów, ślimak i przedsionek.

Typ choroby
Jest to dolegliwość zaliczana do neuropatii, grupy chorób dotyczących zaburzeń funkcji nerwów obwodowych, znajdujących się już poza ośrodkowym układem nerwowym.

Proces chorobowy
Do tego stanu mogą doprowadzić ogniska demielinizacji (na przykład w stwardnieniu rozsianym), zapalne, rozrostowe lub naczyniowe (udarowe) znajdujące się w obrębie pnia mózgu. Na przebiegu samego nerwu może dojść do powstania nerwiaka nerwu VIII, lub innego guza kąta móżdżkowo – mostowego (oponiak, neurofibromatoza typu II), a także urazu w skutek na przykład złamania piramidy, części skalistej kości skroniowej. Także ten nerw może zostać uszkodzony przez obecność stanu zapalnego w uchu środkowym (zapalenie ropne) lub wywołanego przez zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych podstawy mózgowia. Podobne objawy mogą być spowodowane chorobami zwyrodnieniowymi, zapaleniem naczyń i innymi chorobami naczyniowymi lub chorobą Meniere’a, a także infekcjami takimi jak półpasiec i świnka czy przez łagodne położeniowe zawroty głowy. Zatrucie metalami ciężkimi, używkami lub lekami ototoksycznymi także może dawać tego typu objawy.

Objawy
Zależą głównie od lokalizacji i od typu włókien, które zostały głównie uszkodzone, tych biegnących do ślimaka, czy biegnących do przedsionka, czy obu po równo.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: