Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Rzęsistkowica u kobiet, zapalenie narządów rodnych (łac. Trichomonosis)

Stan zapalny pochwy, szyjki macicy i cewki moczowej, wywołany infekcją przez trofozoity, formy dorosłe rzęsistka pochowego (łac. Trichomonas vaginalis).

Lokalizacja choroby
Miejscowe występowanie rzęsistków tylko w pochwie, gruczołach Bartholina i Skenego, występuje rzadko, o wiele częściej zajmują one miejsca także w cewce moczowej, pęcherzu moczowym i szyjce macicy, kolonizując zarówno układ płciowy oraz moczowy.

Typ choroby
Jest to choroba zakaźna, pasożytnicza, przenoszona drogą bezpośrednią, płciową, głównie podczas stosunków seksualnych, gdy rzęsistek dostanie się do dróg rodnych kobiety. Znacznie rzadsze, ale także możliwe, jest zarażenie przez krople skażonej wydzieliny chorego, która znajduje się na wspólnie używanej pościeli, ręcznikach, w łazience i toalecie, na narzędziach lekarskich, tylko pod warunkiem, że wcześniej nie doszło do ich wyschnięcia.

Proces chorobowy
Zarażenie się rzęsistkiem ma charakter wstępujący. Ze skolonizowanej pochwy drobnoustrój przechodzi do cewki moczowej i szyjki macicy wywołując w wszystkich tych narządach zapalenie, objawiające się obrzękiem i zaczerwienieniem błon śluzowych. W pochwie i na powierzchni szyjki macicy mogą pojawiać się także rozsiane grudki i czerwone plamki. Ważny dla przebiegu zarażenia jest odczyn estrogenowy nabłonka pochwy, zależny od tego jak dużo hormonów estrogenowych produkuje organizm kobiety, dlatego też u tych, u których po przekwitaniu, po menopauzie, odczyn ten jest niski rzadziej dochodzi do tego typu infekcji.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Czynnikiem powodującym chorobę jest rzęsistek pochwowy (łac. Trichomonas vaginalis), pierwotniak należący do wiciowców, zarażający głównie ludzi.

Występowanie choroby wśród ludzi
Choroba ta występuje na całym świecie. Biorąc pod uwagę wszystkie zakażenia rzęsistkiem, także te bezobjawowe, to u kobiet rzęsistkowica ostra występuje znacznie rzadziej od rzęsistkowicy przewlekłej. Najczęściej zarażają się kobiety w wieku 30 – 40 lat. Młode dzieci płci żeńskiej także mogą doznać takiej infekcji, jednak w wieku 9 – 10 lat (tzw. okres spokoju narządów rodnych) jest ona najrzadziej spotykana. Dzieci starsze mają zapadalność i przebieg chorobowy podobny do tego u dorosłych.

Zapobieganie chorobie
Wzrost higieny urządzeń sanitarnych i nie używanie wspólnych ręczników ani bielizny pościelowej może wpłynąć na zmniejszenie prawdopodobieństwa zakażenia. Dodatkowo przebadanie, i ewentualne wczesne wykrycie choroby wraz z wyleczeniem wszystkich partnerów seksualnych także zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazka.

Postacie choroby
Jeżeli zakażenie utrzymuje się tylko w pochwie, nazywamy taki stan ograniczoną, jednoogniskową rzęsistkowicą pochwy, a jeżeli swoim obszarem obejmuje także szyjkę macicy i cewkę moczową, elementy układu moczowego to mówimy o rzęsistkowicy wieloogniskowej.
W okresie ostrym choroby nagle pojawiają się upławy, świąd z pieczeniem okolic krocza i pochwy. Wydzielina wydostająca się z pochwy jest pienista, obfita i ma kolor żółto-zielonkawy. Gdy dochodzi do jednoczesnego zakażenia rzęsistkiem kobiecego układu moczowego dodatkowo choroba przebiegają ze świądem, pieczeniem i bólem w cewce moczowej, częstym parciem na mocz i bólami w podbrzuszu.
Przewlekła rzęsistkowica objawia się epizodycznie, z wolną dynamiką objawów, na przykład upławy nasilające się powoli głównie przed krwawieniem miesiączkowym i po nim.
Brak jakichkolwiek objawów, z jednoczesnym wykryciem rzęsistka w drogach układu rozrodczego lub moczowego nosi nazwę rzęsistkowicy bezobjawowej.
U dzieci, dziewczynek postać zakażenia noworodkowego, niemowlęcego czy okołoporodowego jest zawsze ostra, przebiegająca z podwyższoną temperaturą ciała i wyprzeniami okolic pachwin i krocza.

Następstwa choroby
Dodatkowo zakażenie to często współistnieje z zarażeniem gonokokami, Neisseria gonorrhoeae lub grzybami drożdżopodobnymi z grupy Candida (łac. trichomonosomycosis). Przez przewlekły proces zapalny w okolicach części pochwowej szyjki macicy mogą się wytworzyć zmiany miejscowe nabłonka (dysplazja).

Objawy
Występowanie objawów zależy od tego czy proces zapalny także został wywołany w drogach moczowych czy tylko w pochwie, oraz od okresu, ostrego lub przewlekłego zakażenia.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: