Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Róża u dzieci (łac. Erysipelas)

Choroba skóry, przebiegająca z gorączką wywołana zakażeniem przyrannym paciorkowcem z grupy A, paciorkowcem ropnym (łac. Streptococcus pyogenes).

Typ choroby
Choroba zakaźna, bakteryjna, zaliczana do grupy zakażeń przyrannych, mogąca występować u dzieci. Do tego zakażenia dochodzi przez bezpośredni kontakt z osobą chorą lub nosicielem paciorkowców mogących wywołać tę infekcję albo przez, skażone tymi bakteriami, przedmioty. W obu przypadkach drobnoustrój dostaje się do ciała zdrowej osoby przez uszkodzoną skórę.

Proces chorobowy
Bakterie po dostaniu się do skóry i tkanki podskórnej, przechodzą do naczyń chłonnych, którymi szerzy się to zakażenie. Skóra w okolicy rany staje się zaczerwieniona, obrzęknięta, stwardniała i lekko bolesna. Zawsze temu zakażeniu towarzyszy gorączka, może także dojść do pojawienia się dreszczy lub wymiotów.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Zarazkiem wywołującym tę chorobę jest bakteria Gram-dodatnia, paciorkowiec beta-hemolizujący z grupy A, paciorkowiec ropny (łac. Streptococcus pyogenes)

Występowanie choroby wśród ludzi
Najczęściej to zakażenie występuje u dzieci i u osób starszych.

Zakaźność
Osoby chorujące na różę mają małą szansę na zarażenie nią innych.

Zapobieganie chorobie
Dokładne oczyszczenie rany, czyste opatrunki i częste ich zmienianie skutecznie pomaga zapobiegać wystąpieniu objawów róży.

Postacie choroby
Róże w zależności od objawów i umiejscowienia można podzielić na różne postaci. Róża przyranna, najczęstsza, występująca w miejscach zranień, cięć chirurgicznych po operacji chirurgicznej, a także w okolicy pępka u noworodków, które miały niestarannie odciętą pępowinę. Postać nosowa, spowodowana dłubaniem przez dzieci w nosie. Odmiana pęcherzowa róży, w której prócz zaczerwienienia i stwardnienia skóry, pojawiają się liczne pęcherze, mogące pękać i tworzyć nadżerki lub owrzodzenia. Jeżeli zawartość pęcherzy jest podbarwiona krwią, mówi się o róży krwotocznej. Róża zgorzelinowa, jedna z najgorszych jej postaci, występuje zazwyczaj w okolicach głębokich ran, w których wraz z paciorkowcami doszło do zakażenia bakteriami beztlenowymi, powodującymi ogniskową martwicę tkanek skóry. Inne bakterie także mogą nadkażać rany, przez które doszło do zarażenia się człowieka paciorkowcem i wystąpienia róży, najczęściej są to gronkowce.

Następstwa choroby
Wystąpienie tej infekcji paciorkowcowej może wywołać dodatkowe pojawienie się objawów płonicy lub doprowadzić do sepsy, ciężkiego stanu spowodowanego obecnością bakterii we krwi chorego.

Objawy
Zmiany w okolicy rany pojawiają się po 1 – 3 dniach od dostania się do niej bakterii.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: