Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Owsica (łac. Enterobiosis)

Najczęstsza choroba pasożytnicza, wywołana przez owsika ludzkiego (łac. Enterobius vermicularis), przebiegająca z dużą ilością ogólnoustrojowych, nie swoistych i mało charakterystycznych objawów o lekkim natężeniu.

Lokalizacja choroby
Pasożyt w organizmie ludzkim całe jelito grube. Najczęściej i w największej ilości przebywa w okrężnicy, drugą, co do częstości i ilości, lokalizacją jest jelito ślepe, a rzadko kiedy zajmuje wyrostek robaczkowy, jelito cienkie lub odbytnicę.

Typ choroby
Owsica jest zaliczana do zakaźnych chorób wywołanych przez pasożyty. Do zarażenia się nią dochodzi drogą pokarmową, w sytuacji, gdy osoba chora, rozprzestrzenia jaja owsików, złożone przez postaci dojrzałe płciowo w okolicy odbytu, poprzez drapanie, pocieranie się, i zakaża nimi inne przedmioty, kurz, pokarm, który może się przypadkowo dostać do jamy ustnej innego człowieka. Wyschnięte jaja, znajdujące się przykładowo na pościeli osoby, w której owsiki pasożytują, po wytrzepaniu lub podczas jej składania, dostają się na drobinkach kurzu do powietrza, skąd mogą zostać zainhalowane, wciągnięte, drogą inhalacyjną przez jamę nosową kogoś innego. W sytuacji, gdy chory zarazi sam siebie, przez jego własne brudne od drobinek kału z jajami pasożyta palce, którymi wcześniej się drapał w swędzącej okolicy odbytu, włożone do buzi lub skażenie nimi jedzonego rękami pokarmu, mówimy o autoegzoinwazji. Ten problem występuje bardzo często u dzieci. W razie zaparć w jelicie grubym może dojść do wykluwania się z jaj larw rabditopodobnych, zdolnych do penetrowania, inwazji błony śluzowej jelita zanim zostaną wydalone z przewodu pokarmowego z kałem, taka sytuacja nazywa się autoendoinwazją.

Proces chorobowy
Po dostaniu się przez jamę ustną o nosową do ciała człowieka, owsik drogą pokarmową z pokarmem przesuwa się do jelita grubego, w którym po trzykrotnym linieniu osiąga postać dojrzałą, dzieląc się na osobniki męskie i żeńskie, zdolne do rozmnażania płciowego, w wyniku, którego zostają złożone zapłodnione jaja. Pasożyty obecne w jelicie grubym są przyczyną łagodnych zmian nieżytowych błony śluzowej. Dodatkowo może dojść do wytworzenia się w niej drobnych wybroczyn lub ubytków nabłonka, a grudki chłonne mogą być poprzerastane, powiększone.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Owsicę powoduje owsik ludzki (łac. Enterobius vermicularis), pasożytujący tylko i wyłącznie w organizmie ludzkim.

Występowanie choroby wśród ludzi
Choroba ta jest najczęstszą infekcją zakaźną wywołaną przez pasożyty, występuje na całym świecie. Częstsza jest u dzieci, które popełniają nieświadomie liczne błędy higieniczne.

Zapobieganie chorobie
Aby zminimalizować ryzyko zarażenia owsicą należy zawsze przestrzegać zasad higieny osobistej, często myć ręce i nie wkładać ich do buzi. Od osoby chorej w celu zmniejszenia narażenia innych osób na zarażenie wymagane jest utrzymywanie czystości w pokoju, spanie w obcisłych majtkach, pranie ich i pościeli, a następnie dokładne prasowanie po każdej nocy i dokładnie podmywanie okolic intymnych i odbytu po wypróżnieniu, wizycie w toalecie.

Postacie choroby
Z powodu częstych ponownych zarażeń tych samych chorych, owsica ma przebieg nawracający, przewlekły.

Następstwa choroby
Z powodu aktywnej owsicy może dojść do zapalenia wyrostka robaczkowego. U dziewcząt, po dostaniu się owsików do narządów rodnych, pochwy, macicy i jajowodów może wytworzyć się w nich stan zapalny.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: