Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Opistorchoza (łac. Opisthorchosis)

Rzadko występująca u człowieka choroba dróg żółciowych, ich stan zapalny wywołany zakażeniem przez przywrę kocią (łac. Opisthorchis felineus).

Lokalizacja choroby
Drobnoustrój wywołujący tę chorobę umiejscawia się w ciele człowieka w wątrobie i drogach żółciowych, którymi spływa wyprodukowana żółć do jelita cienkiego, dwunastnicy.

Typ choroby
Zarażenie przywrą kocią może nastąpić drogą pokarmową, przez spożycie mięsa ryby, żywiciela pośredniego, w której rozwija się ten pasożyt (pod postacią metacerkarii), najczęściej z rodziny karpiowatych, karpia, leszcza czy płotki. Choroba ta należy do zakaźnych, pasożytniczych.

Proces chorobowy
Po spożyciu, metacerkarie zrzucają w żoładku swoje osłonki i jako młode przywry kierują się do przewodu żółciowego wspólnego, którym się dostają do wątroby i tam dojrzewają.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Opistorchozę wywołuje płaziniec, należący do przywr, przywra kocia (łac. Opisthorchis felineus), dla której człowiek jest żywicielem, w którym może ona rozmnażać się płciowo, czyli tak zwanym ostatecznym.

Występowanie choroby wśród ludzi
Pasożyty te występują w miejscach gdzie żyją duże populacje ryb, w Europie, na Syberii i Dalekim Wschodzie.

Zapobieganie chorobie
Żeby się nie zarazić tą chorobą należy zadbać o dokładne gotowanie lub wędzenie spożywanego mięsa rybiego, a także można rozważyć unikanie lub zwalczanie populacji organizmów należących do żywicieli pośrednich, w których przywra zdolna jest rozmnażać się bezpłciowo, czyli ślimaka z gatunku Bithynia leachi oraz ryb karpiowatych.

Następstwa choroby
Może dojść do pojawienia się kamieni w pęcherzyku żółciowym, a nawet objawowej kamicy żółciowej, pęcherzykowej.

Objawy
Ciężkość objawów zależy od ilości pasożytów, którymi chory się zaraził.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: