Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Mononukleoza zakaźna u dzieci (łac. Mononucleosis infectiosa)

Charakterystyczny zespół objawów ogólnoustrojowych i zlokalizowanych w jamie ustnej, wywołany przez wirusa Epsteina-Barra (EBV), mogący być przyczyną dużej ilości, różnych, powikłań.

Typ choroby
Choroba wirusowa, zakaźna, często występująca u dzieci. Może do niej dojść przez zarażenie się wirusem drogą kropelkową, z powietrza wciąganego przez nos do dróg oddechowych, drogą kontaktów bezpośrednich, ze śliną podczas pocałunków (choroba pocałunków) lub kontaktów seksualnych. Zakażona ciężarna matka może przekazać wirusa przez łożysko do swojego płodu, drogą wertykalną. Możliwe jest także zarażenie się mononukleozą po transfuzji krwi lub preparatów krwiopochodnych od chorego dawcy. W rzadkich przypadkach wirus wnika przez skórę.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Mononukleoza zakaźna wywoływana jest przez wirusa zawierającego kwas deoksyrybonukleinowy, nazywanego wirusem Epsteina-Barra (ang. Epstein-Barr virus, EBV).

Występowanie choroby wśród ludzi
Do pełnoobjawowego przebiegu choroby dochodzi najczęściej w wieku przedszkolnym i szkolnym.

Zakaźność
Rozsiewanie wirusa przez osobę chorą trwa przez cały okres zwiastunów oraz w czasie występowania objawów ostrych.

Postacie choroby
Choroba ma charakterystyczny przebieg, w którym możemy wyszczególnić następujące fazy: okres zwiastunów, trwający kilka dni do dwóch tygodni czas, w którym chory się źle czuje, ma ciągły stan podgorączkowy z licznymi skokami temperatury ciała, znacznie się poci i można u niego przez skórę wyczuć powiększone węzły chłonne. Następnie dochodzi do rozwinięcia się typowych objawów mononukleozy zakaźnej. Pojawia się gorączka o wysokości do 38 – 39 stopni Celsjusza, klasyczna angina wysiękowa, z powiększeniem migdałków w jamie ustno-gardłowej, podniebiennych, wystających zza łuków podniebiennych, i obecnym na nich włóknikowym, białym nalotem, dającym się łatwo zdjąć przy pomocy drewnianej szpatułki. Na podniebieniu mogą się pojawiać krwawe wybroczyny, a nos i nozdrza wraz z powiekami górnymi są całe obrzęknięte. Węzły chłonne na całym ciele są wyraźnie powiększone, do wielkości jaja kurzego, o lekkim stwardnieniu konsystencji i tkliwości, bolesności dotykowej, pozostają jednak ruchome względem skóry i tkanek pod nimi. Swoje rozmiary mogą powiększyć także wątroba i śledziona. Na ciele chorego na mononukleozę pojawiają się drobne plamki i grudki, w formie wysypki o intensywnym kolorze.

Następstwa choroby
Powikłania, do których ta choroba może prowadzić są liczne. Częste są przypadki dodatkowego zachorowania na zapalenie płuc, mięśnia sercowego, wątroby lub zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Może dojść u chorego do wystąpienia zespołu Guillaina-Barrego oraz zaburzeń w składzie krwi: anemii hemolitycznej lub aplastycznej i trombocytopenii.

Objawy
Objawy ukazują obecność choroby dopiero po 14 – 50 dniach od zarażenia się wirusem.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: