Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Cenuroza (łac. Coenurosis)

Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych lub zespół objawów wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego spowodowany ogniskami inwazji tasiemca kręćkowego (łac. Taenia multiceps) do ośrodkowego układu nerwowego.

Lokalizacja choroby
Postać tasiemca, cerkoid typu cenur, odpowiedzialna za objawy tej choroby ma swoje położenie najczęściej w tkance nerwowej mózgu lub rdzenia przedłużonego.

Typ choroby
Jest to choroba należąca do zakaźnych, wywołanych przez infekcje pasożytniczą, do której dochodzi po przypadkowym spożyciu jaj inwazyjnych tasiemca w pokarmie zanieczyszczonym odchodami, chorego na tego parazyta, psa.

Proces chorobowy
Z jamy ustnej, jaj inwazyjne dostają się do jelit skąd pod postacią onkosfery wydostają się przez błonę śluzową i dostają do naczyń krwionośnych, którymi drogą żyły wrotnej, żyły głównej dolnej, jam prawego serca, naczyń płuc, jam lewego serca i aorty z naczyniami szyjnymi dostają się do naczyń mózgowych. W nich po przejściu przez barierę krew-mózg może rozwinąć się wywołująca chorobę postać tasiemca, cerkoid typu cenur, tworząca dodatkową objętość wewnątrz ciasnej puszki kostnej jaką jest czaszka.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Choroba ta wywoływana jest przez tasiemca kręćkowego (łac. Taenia multiceps), którego żywicielami ostatecznymi są psy i wilki, natomiast do inwazji organizmu ludzkiego dochodzi rzadko, w momencie, gdy pasożyt znajduje się w momencie poszukiwania swojego żywiciela pośredniego w celu kontynuowania cyklu rozwojowego.

Występowanie choroby wśród ludzi
Może do tego typu infekcji dojść w Europie, Azji, obu Amerykach oraz w Afryce, czyli prawie na całej Ziemi.

Zapobieganie chorobie
Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zarażenia się cenurozą należy zadbać o odrobaczenie psów z najbliższego otoczenia, a także o higienę i czyszczenie środowiska z ich odchodów.

Następstwa choroby
Nierzadko choroba ta prowadzi do śmierci chorego.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: