Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Balantydioza (łac. Balantidiosis)

Mnogie, rozsiane owrzodzenia odcinka jelita, w okolicy odejścia wyrostka robaczkowego, wywołane przez orzęska zwanego balantidium okrężnicy (łac. Balantidium coli).

Lokalizacja choroby
W zakażonym organizmie zarazek lokalizuje się głównie wewnątrz przewodu pokarmowego, zarówno w postaci rozwojowej dojrzałej, trofozoitu, jak i cysty.

Typ choroby
Choroba ta należy do wywołanych przez pasożyty chorób zakaźnych. Występuje ona po zarażeniu się drogą pokarmową, przez jamę ustną, orzęskami, znajdującymi się w pokarmie skażonym odchodami chorego zwierzęcia lub człowieka.

Proces chorobowy
W miejscu inwazji pasożyta przez śluzówkę jelita powstają nacieki zapalne, zastępowane następnie przez ropnie i ogniska martwicy, tworząc owrzodzenia. Odsłonięte zostają naczynia krwionośne i chłonne, w które pasożyt może wnikać i przemieszczać się wewnątrz organizmu.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Przyczyną tej choroby jest obecność pierwotniaka, balandtidium okrężnicy (łac. Balantidium coli) w przewodzie pokarmowy, w jelitach. Ludzie, małpy oraz świnie należą do najważniejszych żywicieli dla tego gatunku pasożyta.

Występowanie choroby wśród ludzi
Jest to choroba występująca na całym świecie, jednak najczęściej w krajach tropikalnych.

Postacie choroby
Można podzielić tę chorobę w zależności od przebiegu na postać ostrą, o objawach gwałtownych, nagłych i stosunkowo cięższych, do których należą: biegunka z krwią w kale, bóle brzucha, bolesne parcia na stolec, nudności i wymioty, i przewlekłą, długo trwającą, prowadzącą do spadku masy ciała i utraty dużej ilości krwi w długim czasie, skutkującej w niedokrwistości, anemii.
Możliwe jest zakażenie o przebiegu bezobjawowym, w którym pasożyt znajdując się w świetle jelita nie uszkadza jego ściany.

Następstwa choroby
W przebiegu tej choroby może dojść do niebezpiecznej dla życia perforacji przewodu pokarmowego, jelita.

Objawy
Ciężkość objawów zależy od rozległości, jaką zajmuje stan zapalny jelita oraz od liczby pasożytów, biorących udział w inwazji.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: