Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Babeszjoza (łac. Babesiosis)

Choroba, o objawach podobnych do malarii, mogąca także prowadzić do śmierci, ale wywołana przez ugryzienie kleszcza i zarażenie człowieka pierwotniakiem o łacińskiej nazwie Babesia microti.

Lokalizacja choroby
Pasożyt w organizmie ludzkim lokalizuje się głównie we krwi, wewnątrz erytrocytów krążących w naczyniach.

Typ choroby
Choroba o charakterze zakaźnym, wywołana obecnością pasożyta we krwi. Do zarażenia się nią dochodzi przez ugryzienie kleszcza, który w swoich gruczołach ślinowych posiada sporozoity, formy inwazyjne pierwotniaka wywołującego tę chorobę.

Proces chorobowy
Po dostaniu się sporozoitów do skóry, przechodzą one do krwi wewnątrz naczyń krwionośnych i wnikają do wnętrza krwinek czerwonych, erytrocytów lub białych, leukocytów. Okresowo dochodzi do rozpadu tych krwinek i rozsiewu namnożonych w nich nowych postaci pierwotniaka, z ponowną ich inwazją do kolejnych, nowo napotkanych komórek krwi. Krążąc po całym organizmie stanowią źródło zarażenia dla żywiciela ostatecznego tego pasożyta, czyli kleszcza z rodzaju Ixodes, w momencie, gdy będzie ssał krew chorego człowieka.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Zarazkiem wywołującym tę chorobę jest pierwotniak, pasożyt o łacińskiej nazwie Babesia microti, dla którego człowiek jest przypadkowym żywicielem pośrednim, w którym drobnoustrój ten nie jest w stanie osiągnąć dojrzałości płciowej.

Występowanie choroby wśród ludzi
Choroba ta obejmuje zakresem swojego występowania cały świat. Najcięższy przebieg choroby, mogący być nawet przyczyną śmierci chorego, występuje u osób z zaburzeniami układu immunologicznego, niedoborami odporności i u osób z usuniętą śledzioną.

Zapobieganie chorobie
Dotychczas nie opracowano swoistego planu chronienia swojej osoby przed zarażeniem tą chorobą.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: