Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Autyzm dziecięcy

Autyzm dziecięcy (autyzm głęboki, zespół Kannera)- całkowite zaburzenie rozwoju, które opiera się na problemach z komunikacją (także gesty i mimika). Objawy autyzmu łagodzi się farmakologicznie oraz poprzez terapię, ale choroby wyleczyć nie można.

Przyczyny:
genetyczne,
okołoporodowe niedotlenienie,
uszkodzenie pnia mózgu,
kandydoza,
infekcje wirusowe,
wrodzona toksoplazmoza

Autyzm jest określany zaburzeniem spektralnym, co oznacza, że u każdego chorego występuje inny zestaw objawów. Diagnoza opiera się na obserwacji dziecka. Typowymi skutkami zaburzeń są społeczna izolacja i przywiązanie do znanego już otoczenia. Chory ma potrzebę stałego powtarzania czynności. Charakterystyczne są również zaburzenia mowy lub brak umiejętności do posługiwania się językiem.
Autyzm powoduje, że dziecko nie wykazuje zainteresowania kontaktem z innymi, nawet z rodzicami. Pozwala na uściski i pieszczoty, ale przyjmuje je biernie. Problem nie leży w braku miłości dziecka do opiekunów, ale w niemożliwości ekspresji uczuć. Dla dziecka z autyzmem rozpoznanie sygnałów wysyłanych przez gest i mimikę nie jest łatwe do interpretacji, dlatego intencje współrozmówców są trudne to odczytania.

Dziecko autystyczne nie gaworzy, nie reaguje na swoje imię, nie utrzymuje kontaktu wzrokowego. Ponadto niechętnie bawi się zabawkami, jest często przywiązane do jednego przedmiotu. Miewa urojenia i omamy.

Powiązane kategorie: