Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Ankylostomoza (łac. Ancylostomosis)

Stan po infekcji tęgoryjcem dwunastnicy (łac. Ancylostoma duodenale), w którym pojawiają się kolejno objawy skórne, z układu oddechowego i w ostatnim stadium choroby z układu pokarmowego.

Lokalizacja choroby
U człowieka pasożyt ten głównie lokalizuje się w przewodzie pokarmowym, w dwunastnicy.

Typ choroby
Ankylostomoza należy do chorób zakaźnych, wywołanych przez pasożyty, które wnikają, w postaci larwy filariopodobnej, do ciała człowieka na dwa sposoby albo aktywnie przez skórę, najczęściej między palcami stóp lub drogą pokarmową, biernie, ze skażonym pokarmem lub wodą. Zarażenie się matki podczas ciąży może być przyczyną uszkodzenia płodu, a po urodzeniu dziecka, larwy, przez obecność w mleku z gruczołu sutkowego, mogą drogą pokarmową doprowadzać do infekcji noworodków.

Proces chorobowy
Po dostaniu się do organizmu ludzkiego larwa przechodzi do naczyń krwionośnych żylnych i wędruje po organizmie przez prawe jamy serca do płuc, następnie wychodzi z pęcherzyków do oskrzeli, dalej zmierza w górę oskrzelami, tchawicą i krtanią do gardła, gdzie przełknięta dostaje się do przewodu pokarmowego i zatrzymuje się w nim na poziomie dwunastnicy, w której po czasie dojrzewa i składa jaja, wydalane przez chorego z kałem. Czasem larwy, drogą krwi dostają się także do innych narządów wewnętrznych, w których mogą obumierać albo przechodzić w stadium larwy drzemiącej, która może wrócić do postaci aktywnej po kilku miesiącach i kontynuować wędrówkę do jelita cienkiego.

Drobnoustroje powodujące chorobę
Tą chorobą zaraża tęgoryjec dwunastnicy (łac. Ancylostoma duodenale), pasożyt, nicień, dla którego człowiek lub małpa człekokształna mogą być jedynym żywicielem potrzebnym do przeżycia całego cyklu rozwojowego.

Występowanie choroby wśród ludzi
Choroba ta panuje głównie w krajach śródziemnomorskich Europy i Afryki, a także krajach Ameryki Środkowej i Południowej oraz Azji z Japonią.

Zapobieganie chorobie
Zapobieganie zakażeniu polega na obowiązku noszenia obuwia w miejscach gdzie można zarazić się tą chorobą, a także ścisłym przestrzeganiu zasad higieny osobistej.

Postacie choroby
Można przebieg tej choroby podzielić na różne okresy. Pierwszy zaczyna się w momencie wniknięcia larwy przez skórę, wtedy u zarażonego pojawia się świąd w okolicy tej inwazji. Po dojściu pasożyta do płuc zaczynają występować objawy przypominające zapalenie płuc. W momencie osiągnięcia przez larwę przewodu pokarmowego stopniowo przeważają nad objawami płucnymi, zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, nudności, wymioty, biegunka z ciemnymi stolcami, znużenie i osłabienie, apatia. Dodatkowo wystąpić mogą obrzęki na twarzy i stopach i bladość powłok skórnych.

Następstwa choroby
Długotrwałe, częste drapanie okolic inwazji pasożyta przez skórę może być przyczyną wtórnych nadkażeń bakteryjnych w tym miejscu.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: