Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Anhedonia

Anhedonia to stan chorobowy, który towarzyszy depresji (ale nie tylko). Zasadza się na stopniowym zaniku umiejętności do odczuwania emocji. Chory wycofuje się z życia towarzyskiego, zamyka się w sobie.

Otoczenie dostrzega nietypowe zachowanie cierpiącego na anhedonię- u chorego pojawia się spłycenie ekspresji. Bliskim trudno rozróżnić jest stany emocjonalne.

Przyczyną anhedonii jest przede wszystkim depresja. Ale anhedonia może mieć także inne podłoże. Otępienie emocjonalne występuje u schizofreników i uzależnionych od narkotyków osób będących w fazie odstawienia. Badacze uważają, że za anhedonię odpowiedzialna jest uszkodzona część mózgu, przez co zaburzona zostaje produkcja dopaminy.

Leczenie anhedonii jest trudne, ponieważ dla lekarzy to wciąż nie do końca poznana choroba. Chory przyjmuje leki, które z mniejszą lub większą skutecznością poprawiają jego stan. Ważne są w tym przypadku pomoc i wsparcie bliskich. Chory powinien być pod lekarską opieką, nie można dopuścić do sytuacji, że podejmie leczenie na własną rękę. Skutki zaniedbania mogą być tragiczne.

Powiązane kategorie:
Powiązane symptomy: