Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Co wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Mózg to organ, który aktywizowany rozwija się przez całe życie. Na zaniedbanie nie można pozwolić szczególnie w pierwszych latach życia.

Tagi: umysł, rozwój dziecka Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna- zakaźna choroba wieku dziecięcego. Źródłem zakażenia jest inny człowiek. Objawy pojawiają się do dwóch tygodni od zakażenia, które następuje drogą kropelkową. Chory jest w stanie zarażać 1- 2 dni przed pojawieniem się na skórze wysypki. Po tygodniu, kiedy pęcherzyki ospowe przyschną i odpadną, zarażenie nie jest możliwe.

Tagi: ospa wietrzna, wysypka, swędzenie Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Różyczka

Różyczka- choroba wieku dziecięcego wywołana przez wirus różyczki. Do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Przebyta choroba daje trwałą odporność.

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Potówki – częsta dolegliwość wieku niemowlęcego

Niemal każdy rodzic miał do czynienia z potówką u swojego dziecka. Nic dziwnego skoro to bardzo często dolegliwość wieku niemowlęcego. Jak uchronić malucha przed potówkami? I co najważniejsze co robić, by do nich nie doprowadzić.

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Rotawirusy

Małe dzieci, głównie te w wieku przedszkolnym, narażone są na wszelkiego rodzaju infekcje. Wirusy w dużych skupiskach ludzi bardzo szybko się rozprzestrzeniają, a do najczęściej występujących u małych dzieci infekcji należy biegunka wywołana rotawirusami.

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej

Zespół nagłej śmierci łóżeczkowej, inaczej Sudden Infant Death Syndrom (SIDS) występuje w przypadku, gdy dojdzie do zgonu zdrowego dziecka z niewyjaśnionej przyczyny. Specjaliści wyróżniają jednak kilka czynników mogących zwiększać prawdopodobieństwo śmierci łóżeczkowej.

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Wzmożone napięcie mięśniowe u niemowląt

Maluchy cierpiące na wzmożone napięcie mięśniowe mają naprężone ciało lub jego część. Często nawet w czasie kąpieli mają zaciśnięte pieści. Jak pomóc dziecku? Na co zwrócić szczególną uwagę?

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Dziecko ugryzione przez pszczołę lub osę – właściwe postępowanie

Okres urlopowy, który ma swój początek w letnie miesiące, determinuje coraz dłuższe przebywanie na świeżym powietrzu. Dlatego to w wakacje jesteśmy najbardziej narażeni na ukąszenia owadów.

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Dziecięce problemy ze słuchem

Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu alarmuje - w Polsce rośnie liczba dzieci z problemami słuchu. Szacuje się, że obecnie 1/5 dzieci i młodzieży ma różnego rodzaju zaburzenia słuchu. Niepokojące są również statystyki według, których 0,2% noworodków rodzi się z wadą słuchu. Jesteśmy w stanie pomóc naszemu dziecku, jednak niezbędne jest wczesne rozpoznanie wady. Jak zauważyć czy u dziecka występuje niedosłuch?

Tagi: niedosłuch, słuch, problem ze słuchem Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Udar słoneczny u dziecka

Lato zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim ryzyko wystąpienia udaru słonecznego. Dzieci nie mają w pełni wykształconego mechanizmu odprowadzania ciepła z organizmu jak dorośli, dlatego są bardziej narażone na przegrzanie. Udar słoneczny u dzieci objawia się gorączką do 42 stopni Celsjusza, co stanowi zagrożenia dla ich życia i wymaga natychmiastowej pomocy, dlatego tak ważna jest podstawowa wiedza dotycząca pierwszej pomocy.

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Zdrowy sen

Większość z nas uważa, ze jeśli będziemy spali długo, to wstaniemy wypoczęci. Prawda jest taka, że prawidłowy wypoczynek gwarantuje nie tylko długość snu, ale również jego jakość. Zbyt długi sen również nie jest wskazany i podobnie jak za krótki prowadzi do szybszego starzenia się mózgu oraz rozwoju choroby Alzheimera lub nawet cukrzycy u ludzi w późniejszym wieku.

Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »