Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Zatrucie pokarmowe – jak się przed nim ustrzec?

Niemalże każdy z nas miał kiedyś problemy gastryczne spowodowane zatruciem pokarmowym. Dolegliwość ta często dopada nas na wakacjach w egzotycznych krajach, co jest związane z florą bakteryjną występującą w tamtejszej wodzie lub jedzeniu. Wówczas skutecznie psuje nam urlop.

Tagi: zatrucie, biegunka, wymioty Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Nie nadużywajmy antybiotyków

W obecnych czasach antybiotyki traktujemy jako wybawienie od wszelkich chorób. Przy najmniejszej infekcji sięgamy po nie bez zastanowienia lub nawet sami prosimy lekarza o wypisanie recepty. Czy na pewno słusznie? Czy nadużywanie antybiotyków nie niesie za sobą żadnych konsekwencji?

Tagi: antybiotyk, bakterie, grypa, przeziębienie Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne (choroby XXI wieku) to dolegliwości związane z postępem cywilizacyjnym.

Tagi: cukrzyca, otyłość, nadwaga, nowotwory, choroby serca Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Morfologia – najlepsza profilaktyka dla zdrowia

Często gdy coś nam dolega zaczynamy martwić się o swoje zdrowie. Wielu z nas jednak boi się zrobić badania ze strachu, że wyniki nie będą dobre. Warto zatem regularnie wykonywać badanie krwi, czyli morfologię – badanie składu krwi, pozwalająca wykryć pierwsze oznaki choroby.

Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Gruźlica

Gruźlica to choroba, która zbierała duże żniwo kilka stuleci temu. Obecnie ilość zachorowań jest znacząco mniejsze niż kiedyś, jednak ostatnio mówi się o „powrocie” choroby. W latach 40. zaczęto stosować pierwsze skuteczne leki przeciw gruźlicy. Od lat 80. ponownie WHO uznało, że choroba stanowi globalne zagrożenie zdrowotne.

Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Meteopatia

Meteopatia to nadwrażliwość na zmianę pogody i dotyka ona najczęściej kobiety oraz osoby starsze, przepracowane, zestresowane. Niezaklasyfikowany na razie tej dolegliwości jako jednostkę chorobową, gdyż nie ma jednoznacznych dowodów potwierdzających związek pogody z samopoczuciem.

Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Biegunka - jak sobie z nią radzić?

Przyczyną biegunki jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna układu pokarmowego, lecz może mieć również poważniejsze podłoża. Zdarza się, że bywa odpowiedzią na toksyny w organizmie. Biegunka może być groźną dolegliwością dla niemowląt i osób starszych, gdyż doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu. Jak radzić sobie z objawami biegunki i kiedy zgłosić się po pomoc lekarza?

Tagi: biegunka Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Spuchnięte nogi – jak sobie z nimi radzić?

Latem, gdy jest gorąco, bardzo często narzekamy na opuchnięte kostki i łydki. Jest to naturalna reakcja organizmu na te warunki lub w sytuacjach gdy długo stoimy. Jak poradzić sobie z tą przypadłością, co robić by ulżyć naszym nogom?

Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »