Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Dokuczliwa bezsenność

Nikomu nie trzeba raczej tłumaczyć czym jest bezsenność. To nie tylko problem z zaśnięciem, ale także płytki sen, szybkie budzenie się czy po prostu koszmary, które męczą nas w środku nocy. Nawet jeżeli wydaje Ci się, że nie cierpisz na tego typu zaburzenia, ale rano nie masz energii i jesteś bardziej zmęczony niż wieczorem – jest to alarm, że jakość Twojego snu jest po prostu niska i warto zająć się tym problemem. – w końcu sen to samo zdrowie!

Tagi: bezsenność Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Nerwica – choroba cywilizacyjna?

Czy są podstawy by nerwice uznać za chorobę cywilizacyjną? W pełnym pędu, naglących terminów braku czasu, stresów wydaje się bardzo prawdopodobne. Kiedy przeciążenie jesteśmy wszelkimi napięciami, stresami, pochodzącymi czy to z życia osobistego czy zawodowego, kiedy nasze przeżycia częściej charakteryzują się negatywnymi niż pozytywnymi emocjami jesteśmy objęci ryzykiem zapadalności na nerwice.

Tagi: nerwica, psychologia, psychiatria, stres Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Depresja a obniżony nastrój

Między depresją a obniżonym nastrojem istnieje duża różnica. Nie zawsze złe samopoczucie klasyfikujemy jako zapowiedź rozwijającej się choroby.

Tagi: depresja, obniżony nastrój Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Różne oblicza molestowania

Każde zachowanie, które narusza cudzą godność nazywa się molestowaniem. Oprawcy stosują różne taktyki, by uprzykrzać życie swojej ofierze. Czasem są one jednorazowe, czasem trwają przez długi czas.

Tagi: molestowanie, szantaż, stalking, wykorzystanie seksualne Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Fobie - przykłady

Fobia to zaburzenie nerwicowe, które ujawnia się nieuzasadnionym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami.

Tagi: fobia Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Asertywność, czyli sztuka wyrażania swojego zdania

Wielu z nas słowo „asertywność” kojarzy się negatywnie, z zachowaniami takimi jak agresja, egoizm. Pojęcie to łączy się nam z psychologią zachodu, z czymś nie tutejszym. Wydaje się nam, że asertywność jest nie dla nas, my jesteśmy mili, uprzejmi – po prostu normalni. Tymczasem asertywność to umiejętność wyrażania swoich pragnień, potrzeb oraz wartości. Asertywność to również bycie tym kim jest się naprawdę, postępowanie i mówienie zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i uczuciami. Trzeba pamiętać, że nie jest to żadne rozpychanie się łokciami, ani pokazywanie swojej wyższości.

Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Anoreksja i bulimia – choroby XXI wieku

WHO donosi, że co dziewiąta osoba na świcie cierpi na zaburzenia łaknienia. Anoreksja i bulimia to choroby psychiczne, które polegają na paranoi ciągłego odchudzania. W efekcie czego niszczy się organizm ciągłymi rygorystycznymi dietami, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci. Na zaburzenia te częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Depresja – z pozoru niegroźna

Depresja została uznana za chorobę dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej uważana była za niegroźne zaburzenie. Depresja jest czwartą chorobą na świecie pod względem ilości zachorowań wynoszącą 350 milionów chorych, w Polsce cierpi na nią co dziesiąta osoba. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Badania WHO pokazują, że z roku na rok ilość zachorowań rośnie, a nieleczona depresja skończyć się może tragicznie – każdego roku aż pół miliona osób na świecie popełnia samobójstwo. Jak skutecznie leczyć tę groźną chorobę?

Tagi: depresja Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Hipochondria

Hipochondria traktowana jest przez społeczeństwo jako obiekt żartów. Choć nie powinien, gdyż zaburzenie to może rozregulować życie i doprowadzić do faktycznego pogorszenia stanu zdrowia. Lekarze nie mają łatwego zadania, bo jak mają zdiagnozować pacjenta? Być może osoba faktycznie cierpi na konkretną chorobę.

Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Syndrom sztokholmski

Syndrom sztokholmski jest skutkiem irracjonalnych zachowań ofiar, które są porywane lub zostają zakładnikami. Osoby cierpiące na ten syndrom stają się podatne prześladowcom i pomagają im w osiągnięciu celu. Nawet ułatwiają im ucieczkę.

Tagi: syndrom sztokholmski, psychiatria, silny stres Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Fototerapia

Fototerapia jest skutecznym środkiem leczenia wielu chorób oraz depresji jesionno-zimowej. Kuracja polega na naświetlaniu światłem naturalnym lub sztucznym. Pierwsza praca badawcza na temat fototerapii w leczeniu depresji została wydana dopiero w latach 80. Świadczy to o stosunkowo młodym wieku tej metody leczenia.

Tagi: fototerapia, depresja, zaburzenia snu Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »