Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Jak cieszyć się życiem po menopauzie?

W końcu każda kobieta będzie mieć do czynienia z menopauzą. Z pewnymi procesami w swoim organizmie musimy się po prostu pogodzić. Pytanie brzmi- jak się przygotować na spotkanie z menopauzą, by nie było ono pasmem udręk?

Tagi: menopauza, uderzenia gorąca, libido, zmęczenie Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Wszawica łonowa

Wszawica łonowa to pasożytnicza choroba weneryczna, którą można zarazić poprzez stosunek płciowy lub poprzez kontakt z rzeczami osobistymi chorego, np. pościelą lub ręcznikiem. Dolegliwość wywołuje wesz niewielkich rozmiarów (1,5- 2mm), która lokuje się przy włosiu, tuż przy powierzchni skóry. Wesz składa jaja miejscach owłosionych, okres wylęgu trwa miesiąc. Wesz łonowa żywi się krwią ludzką.

Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Choroby jajników

Na dolegliwości ze strony jajników cierpi wiele kobiet. Zazwyczaj są to niegroźne stany zapalne lub łagodne torbiele. Problem w tym, że z pozoru drobne schorzenia mogą przekształcić się w poważne dolegliwości, jak np. niepłodność lub nawet zagrożenie życia. Jak ustrzec się przed konsekwencjami chorób jajników?

Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Groźne choroby w ciąży

Niektóre choroby znane z dzieciństwa w czasie ciąży jak ospa wietrzna czy różyczka stają się bardzo groźne dla rozwijającego się dziecka. Oczywiście nie każda infekcja jest groźna dla płodu – grypa czy katar nie są niebezpieczne. Dowiedz się jak z nimi walczyć.

Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Szkoła rodzenia

Wiele kobiet ma dość biernego czekania na polecenia i pomoc personelu medycznego podczas porodu. Panie coraz częściej chcą aktywnie uczestniczyć w tym wielkim wydarzaniu jakim są narodziny ich pociechy, bo przecież samo przetrwanie porodu to nie to samo co móc nim kierować, dzięki czemu jego przebieg będzie krótszy. Natura obdarzyła kobiety w intuicję, którą posiada każda kobieta, jednak nie każdy jest jej świadomy. Szkoły rodzenia uczą otworzenia się i słuchania jej, gdzie wykwalifikowani specjaliści podpowiedzą jak przygotować się na nowe doświadczenie jakim jest poród.

Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Dolegliwości ciążowe

Ciąża oznacza u kobiety olbrzymie zmiany. Nie chodzi tu tylko o zmiany życiowe, ale również te zachodzące w ciele przyszłej mamy. W większości winne są hormony, których poziom w czasie ciąży się waha, a wpływają na apetyt i przyswajanie związków pokarmowych. Natomiast powiększająca się macica uciska narządy wewnętrzne powodując dolegliwości pokarmowe. Jak radzić sobie z przypadłościami podczas ciąży?

Tagi: ciąża, dieta Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Mięśniak macicy

Zachorować może każda kobieta, w każdym wieku. Są podstępne, gdyż początkowo nie dają żadnych objawów, mimo to trzeba je kontrolować, by nie rozwinęło się coś groźnego. Na mięśniaka macicy choruje 20% kobiet w wieku powyżej 35 lat oraz co druga pani w wieku 50 lat, mająca jeszcze miesiączki. Aż 95% wszystkich guzów łagodnych narządów rodnych stanowią właśnie mięśniaki.

Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Ból jajników – czy to choroba?

Wielu kobietom znany jest kłujący lub rozpierający ból podbrzusza. Czy jest to poważny problem, czy tylko kobieca nieznacząca dolegliwość? Co z bólem, któremu towarzyszą upławy o innym kolorze lub nieprzyjemnym zapachu? Czy obfite miesiączki to też choroba?

Tagi: jajniki, ból jajników, torbiele jajników Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »