Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Sposoby na uciążliwe zaparcia czyli jak poprawić trawienie

Wielu z nas często narzeka na ociężałość i ospałość, szczególnie po spożyciu obfitego posiłku.

Tagi: zaparcia, trawienie, dieta Kategoria: Gastroenterologia i proktologia Przejdź do artykułu »

Zespół Jelita Drażliwego – sprawdź czy Ciebie nie dotyczy

Zespół Jelita Drażliwego to problem, który dotyka nawet 20% społeczeństwa. Kilkukrotnie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Jednak na czym polega problem, jakie są objawy tego schorzenia?

Tagi: jelita, zaparcie, biegunka, Kategoria: Gastroenterologia i proktologia Przejdź do artykułu »

Nerwica żołądka – choroba zestresowanych?

Nerwica kojarzy nam się zwykle tylko z objawami związanymi z psychiką – zaburzeniami lękowymi, obsesyjnymi, kompulsywnymi itp. Niewielu z nas wie, że nerwica to nie tylko objawy psychosomatyczne, ale też wiele problemów chociażby z sercem czy właśnie żołądkiem.

Tagi: nerwica, ból żołądka, ból brzucha, wzdęcia, zgaga, psychologia Kategoria: Gastroenterologia i proktologia Przejdź do artykułu »

Co wiesz o swojej wątrobie?

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka i pełni w nim ważną rolę – oczyszcza go z toksyn. Znajduje się zakryta pod prawym żebrem. Ponadto produkuje ok. półtora litra żółci, która pomaga w trawieniu tłuszczów, rozbijając go na mniejsze cząstki. Wątroba ma spore zdolności regeneracyjne, a naukowcy do tej pory nie odkryli dlaczego ten organ ma tak duże rozmiary, skoro nawet 4-krotnie mniejszy poradziłby sobie z wszystkim funkcjami jakie spełnia.

Kategoria: Gastroenterologia i proktologia Przejdź do artykułu »

Wrzody żołądka

Masz zgagę, odczuwasz bóle brzucha, brak apetytu i wzdęcia? Być może cierpisz na chorobę wrzodową żołądka podobnie jak co dziesiąty Polak. Warto ją leczyć, choćby z faktu, że leczenie jest skuteczne. Kiedyś nazywano je chorobą dyrektorską, bo były skutkiem stresującego trybu życia i złego odżywiania. Obecnie problem dotyczy wszystkich zawodów i grup społecznych, nawet jeśli prowadzą oni spokojny tryb życia, choć dotyka ona 3 razy częściej mężczyzn niż kobiety.

Kategoria: Gastroenterologia i proktologia Przejdź do artykułu »

Zaparcia

20% Europejczyków cierpi na to zburzenie układu pokarmowego i stosuje wszelkiego rodzaju środki przeczyszczające. W Polsce zaparcia doskwierają co drugiej kobiecie oraz co czwartemu mężczyźnie. Kobiety częściej cierpią na zaparcie z powodu dłuższego o 30% czasu trawienia. O zaparciach niewiele się mówi, uważając, że to temat wstydliwy.

Kategoria: Gastroenterologia i proktologia Przejdź do artykułu »