Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Sposoby na wrażliwą cerę zimą

Skóra zimą jest szczególnie narażona na negatywne działanie warunków atmosferycznych – zwłaszcza niskich temperatur. Wraz z ich spadkiem naskórek jest coraz słabiej natłuszczany.

Tagi: skóra, dieta, pielęgnacja, kosmetyki Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Wypadanie włosów u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn często postrzegane jest jako naturalny proces i coś, od czego nie można uciec. Odpowiadają za to geny i hormony, głównie testosteron.

Tagi: łysienie, wypadanie włosów Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Tatuaż - bezpieczny czy nie?

Coraz częściej na ulicy spotkać możemy ludzi z tatuażami. Jedni je kochają, innych obrzydzają. Faktem jednak jest, że mamy do czynienia z bumem na tatuaż. Czy sztuka tatuowania jest bezpieczna? Na co zwrócić uwagę robiąc sobie tatuaż?

Tagi: alergie skórne, HIV, HCV, HBV Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Grzybica – podstępny wróg

Grzybica to choroba zakaźna, wywoływana przez grzyby, których liczbę oszacowano na ok. 200 gatunków. Szacuje się, że zmaga się z nimi co piąty mieszkaniec Polski. Mogą atakować różne części ciała od paznokci i stóp, po narządy wewnętrzne. Najczęściej występującym (ok. 80% przypadków) jest drożdżak Candida albicans, który zagnieżdża się w jelitach, układzie rodnym, przełyku i gardle. Grzyb ten produkuje ok. 80 różnych toksyn, które powodują zmiany w naszym organizmie. Na pozór niepozorne objawy, jak: zmęczenie, alergie pokarmowe, choroby przewodu pokarmowego, to skutek aktywności tego patogenu.

Tagi: grzybica, drożdżaki, stres, zła dieta Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Jak pielęgnować skórę atopową?

Atopowe zapalenie skóry jest schorzeniem, które rozpoznaje się u około 10 % populacji. Wiąże się ono często z dość uporczywymi trudnościami w życiu codziennym, a osoby cierpiące na AZS zmuszone są do licznych ograniczeń.

Tagi: atopowe zapalenie skóry, AZS, pielęgnacja, dermatologia Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Co wpływa na naszą skórę?

Promienna i wolna od zaskórników skóra to oznaka zdrowego organizmu. Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie zadbać o skórę tak, jak czyni to np. zdrowa dieta.

Tagi: skóra, pielęgnacja, cera Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Nadpotliwość

Mało kto zdaje sobie sprawę, że każdego dnia nasze ciało produkuje około 1 litra potu. Dużo, prawda? Jednak osoby cierpiące na hiperhydrozę, czyli nadpotliwość wydalają go, aż 10-krotnie więcej. Bardzo często dolegliwość ta kojarzona jest brakiem higieny, a może stanowić zwiastun groźnych i niebezpiecznych chorób. Skąd zatem bierze się nadpotliwość?

Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Botox – skuteczne narzędzie do walki z nadpotliwością

Nadpotliwość to schorzenie, które należy do grupy wstydliwych przypadłości. Jest przyczyną naszego dyskomfortu i złego samopoczucia. Gdy nie wystarczają już apteczne preparaty – warto sięgnąć po zdecydowane środki. O czym mowa? Przedstawiamy botox – pogromcę potu.

Tagi: nadpotliwość, botox Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Kwas hialuronowy - zastosowanie

Na językach wszystkich kosmetologów i dermatologów estetycznych. Cieszy się zasłużoną popularnością od lat. Na twarzy czyni cuda. Jakie? O tym już poniżej.

Tagi: kwas hialuronowy, zmarszczki, skóra Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Kwasy AHA, czyli alfa-hydroksykwasy

Coraz częściej słyszy się nie tylko o profesjonalnych zabiegach kosmetycznych z użyciem tych kwasów, ale i o domowej, na własną rękę, pielęgnacji z kwasami AHA. Czy w niekosmetycznych warunkach jest to bezpieczne?

Tagi: Kwasy AHA, zabiegi kosmetyczne Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Ochrona skóry latem

Lato jest najgorszym okresem dla naszej skóry. Pomijając skwar lejący się z nieba, który powoduje szybszą utratę wody z całego organizmu, najniebezpieczniejsze dla naszej cery są promienie słoneczne. Przyczyniają się do szybszego starzenia się skóry oraz mogą powodować nowotwór. Ponadto skóra przestaje być jędrna, pojawiają się częściej zmarszczki, a pękające naczynia krwionośne powodują tzw. pajączki. Jak zatem skutecznie bronić się przed szkodliwym promieniowaniem UV?

Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Zanokcica

Nawet niewielkie uszkodzenie paznokcia, podczas sprzątania czy robienia manikiuru mogą być przyczyną problemów. Pierwszymi objawi są ból, zaczerwienienie oraz ropna wydzielina przy paznokciu świadczyć może o zanokcicy – choroby spowodowanej gronkowcem lub bakteriami gram ujemnymi.

Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Porfirie to nietylko nadwrażliwość na światło

Nadwrażliwość na światło to choroba dziedziczna, która nie jest uleczalna, ale dzięki nowoczesnej medycynie możliwe jest złagodzenie jej skutków. Porfirie to grupa chorób stanowiących 7 rodzajów, które występują u osób z zaburzeniami działań enzymów w szlaku porifyn.

Tagi: porfiria, nadwrażliwość na światło, porfiria wątrobowa Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty objawia się: krostami oraz zaczerwienieniem. Nie znane są do końca przyczyny powstawania schorzenia, jednak, że wywołują go zaburzenia hormonalne. Większe prawdopodobieństwo wystąpienia trądziku różowatego mają też osoby, u których w rodzinie wystąpiła już ta przypadłość. Bardziej narażone są również kobiety o jasnej karnacji i skórze naczynkowej.

Tagi: trądzik różowaty, krosty, rumień Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »