Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Astma oskrzelowa

Tagi: astma oskrzelowa, inhalator Kategoria: Pulmonologia

Astma oskrzelowa, inaczej dychawica oskrzelowa, astma bronchitowa, to przewlekła, nieuleczalna choroba dróg oddechowych. Do symptomów należy zaliczyć: świsty, kaszel, duszność i ucisk w klatce piersiowej. Objawy nasilają się zwykle w nocy lub wczesnym rankiem, a także w odpowiedzi na wysiłek fizyczny czy zimne powietrze. Chory powinien przyjmować leki, które rozszerzają oskrzela.

W Polsce ponad 4 mln ludzi to astmatycy. Z tą chorobą można żyć normalnie, jeśli weźmie się do serca kilka wskazówek:
chory powinien jak najczęściej spędzać czas na świeżym powietrzu.
regularność w przyjmowaniu leków jest bardzo ważna.
w okresie przeziębienia należy unikać skupisk ludzi.
astmatykom nie wolno palić, ponieważ mogą doprowadzić do przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP).

POChP polega na zwężeniu dróg oddechowych, dlatego chory ma problemy z wdechem i wydechem. Ponadto chorobie towarzyszą duszności i ucisk w klatce piersiowej.

90% pacjentów korzysta z inhalatorów, które wbrew powszechnej opinii, są niegroźne. Sterydy wziewne są bezpieczne, ponieważ działają wyłącznie w miejscu podania, nie trafiają tym samym do całego organizmu. Najgorsze, co dla swojego zdrowia może zrobić chory, to zaprzestać leczenia, gdy poczuje się lepiej. Choroba wraca wtedy ze zdwojoną siłą. Należy dodać, że najefektywniejszą formą leczenia jest terapia skojarzona. Astmatyk przyjmuje lek rozkurczowy oraz przeciwzapalny lek glikokortykosteroidowy. To połączenie powoduje, że stan zapalny jest poskromiony, a oskrzela rozszerzone.