Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Asertywność, czyli sztuka wyrażania swojego zdania

Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria

Wielu z nas słowo „asertywność” kojarzy się negatywnie, z zachowaniami takimi jak agresja, egoizm. Pojęcie to łączy się nam z psychologią zachodu, z czymś nie tutejszym. Wydaje się nam, że asertywność jest nie dla nas, my jesteśmy mili, uprzejmi – po prostu normalni. Tymczasem asertywność to umiejętność wyrażania swoich pragnień, potrzeb oraz wartości. Asertywność to również bycie tym kim jest się naprawdę, postępowanie i mówienie zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i uczuciami. Trzeba pamiętać, że nie jest to żadne rozpychanie się łokciami, ani pokazywanie swojej wyższości.

Bardzo często asertywność mylona jest z odmawianiem. Tak naprawdę jedynie przemyślane i świadome odmówienie czegoś, gdyż nie jest zgodne z naszymi przekonaniami jest asertywnym zachowaniem. Najczęściej jednak odmawiamy czegoś bezmyślnie, by bronić siebie. Tak naprawdę robimy sobie jedynie na złość. Dążmy raczej do pozytywów, do działania. Posiadanie marzeń jest ważne, jednak dopiero realizowanie ich jest najpiękniejsze. Jeśli zatrzymalibyśmy się tylko na etapie marzeń to przeżylibyśmy życie na marzeniu, a nie ich realizowaniu.

Asertywność odbija się również w tym dla kogo lub dlaczego żyjemy. Pomyślmy – jeśli żyjemy dla kogoś (żony, męża) lub czegoś (np. pracy) to nie żyjemy dla siebie. W ten sposób uzależniamy się od osób oraz czynności. Nie jesteśmy w stanie wyobrazić sobie życia bez kogoś lub jego pomocy. Powinniśmy wziąć za swoje wybory, swoje życie odpowiedzialność. Musimy odważnie odpowiedzieć sobie na pytanie: czego oczekujemy od życia i zacząć to realizować. Nie czekać aż ktoś zrobi to za nas. Nie zastanawiajmy się co pomyślą sobie na to inni, gdyż żyjemy dla siebie, a nie w celu spełniania oczekiwań innych.

Warto doskonalić swoje umiejętności asertywności. Początki mogą być trudne, gdyż bliscy mogą bronić się przed zmianami lub w ogóle ich nie akceptować. Nie możemy się zrażać tylko konsekwentnie dążyć do zmiany ich postawy. Bycie asertywnym oznacza bycie autentycznym sobą., daje nam większą moc. Nie chodzi tu o przekonywaniu kogoś do swoich poglądów, tylko o doskonalenia swoich umiejętności komunikacji z ludźmi. Żyjąc w wewnętrznym konflikcie popadamy we frustrację, godząc się na rzeczy, których się nie chce. Stąd tak ważne jest otwarte mowienie o tym, co czujemy, nie obrażając nikogo.