Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Anoreksja i bulimia – choroby XXI wieku

Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria

WHO donosi, że co dziewiąta osoba na świcie cierpi na zaburzenia łaknienia. Anoreksja i bulimia to choroby psychiczne, które polegają na paranoi ciągłego odchudzania. W efekcie czego niszczy się organizm ciągłymi rygorystycznymi dietami, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci. Na zaburzenia te częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Anoreksja charakteryzuje się jadłowstrętem psychicznym. Początkowo chory ogranicza jedynie ilości jedzenia. Później wciąż ogranicza racje żywnościowe, aż do całkowitego zaprzestania jedzenia. Zabiegi te mają obniżyć wagę ciała. Anorektyk czuje ciągły strach przed przybraniem kilogramów.

Bulimia natomiast w przeciwieństwie do anoreksji to zaburzenie charakteryzujące się brakiem kontroli nad ilością spożywanego pokarmu. Następnie obserwuje się fazę poczucia winy z tego powodu i skutki obżarstwa próbuje zniwelować wymiotami oraz środkami przeczyszczającymi.

Chorzy cierpiące na psychiczne zaburzenia łaknienia często nawet nie zdają sobie z tego sprawy. Najczęściej to rodzina lub bliscy zauważają problem, warto znać objawy chorób:
Anoreksji
− spora niedowaga
− zwracanie uwagi na kaloryczność produktów
− bezsenność
− zmiany nastroju
− brak miesiączki
− ciągle uczucie zimna
− niska samoocena

Bulimii
− spożywanie dużych ilości pożywienia
− długie przebywanie w toalecie po posiłku
− senność
− obniżona samoocena
− powiększenie ślinianek przy uszach

Przyczyną takich zachowań może być kreowanie przez media wizerunku kobiety ekstremalnie chudej jako ideał kobiecości. Młode kobiety często mylą naturalne objawy dojrzewania (zaokrąglenie bioder i ud) jako przytycie. Rodzina chorej powinna jak najszybciej zgłosić ją na psychoterapię, gdyż nie leczone bulimia i anoreksja może być tragiczna w skutkach.