Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Alergia na owady

Kategoria: Alergologia

Lato – okres lenistwa, spacerów i wyjazdów. Niestety właśnie wtedy przypada okres największej aktywności owadów. Dla większości z nas użądlenie pszczoły czy osy jest bolesne i nie są groźne dla zdrowie, jednak są osoby dla których użądlenie może okazać się śmiertelne. Mowa tu o alergikach, którzy powinni latem zachować szczególną ostrożność.

Alergia to nadmierna i nagła reakcja organizmu na dany alergen, w tym wypadku jad owadów, która nie zagraża jednak życiu. Zdarzają się cięższe przypadki, kiedy życie poszkodowanego jest zagrożone. Alergia na owady występuje częściej u dzieci oraz osób ukąszonych wielokrotnie, gdyż każde użądlenie może wzmocnić reakcję alergiczną na alergen. Zatem jeśli nigdy nie zanotowaliśmy żadnych oznak alergii, może się ona ujawnić dopiero podczas któregoś z kolei ukąszenia.

Najwięcej reakcji alergicznych obserwuje się po użądleniu owadów z rodziny błonkoskrzydłych, do których należą m.in.:
− pszczoły
− osy i trzmiele
− szerszenie.

Należy pamiętać, że pszczoła może użądlić tylko raz w swoim życiu, gdyż jej żądło wyposażone jest w haczyki, które wbijają się w ciało ofiary, uniemożliwiając jego wyjęcie. Natomiast żądło osy jest gładkie, dzięki czemu owad może użądlić wielokrotnie.

Najczęstszymi objawami alergii na jad owadów są otrzymujące się kilka godzin pieczenie i opuchlizna. Dla zdrowej osoby użądlenie nie będzie miało żadnych konsekwencji zdrowotnych, inaczej sprawa się ma z alergikami, których życie może być zagrożone. Wyróżnia się dwa rodzaje reakcji alergii:
− łagodne – obserwuje się bolący obrzęk otrzymujący się co najmniej 24 godzin oraz zaczerwienie skóry i nie groźne duszność
− ciężkie – charakteryzuje się wstrząsem anafilaktycznym i wiąże się z silnymi reakcjami układu oddechowego i krążenia. Inne objawy to: duszności, obrzękniecie krtani, spadek ciśnienia, a nawet utrata przytomności.

Za najbardziej groźną sytuację uznaje się użądlenie w okolice krtani oraz język, gdyż postępujący obrzęk może doprowadzić do uduszenia. Należy wówczas wezwać pomoc lekarską. W pozostałych sytuacjach koniecznie trzeba wyciągnąć żądło. Miejsca użądlenia pod żadnym pozorem nie należy uciskać, gdyż może to spowodować uwolnienie większej ilości jadu. By złagodzić ból można przyłożyć lód lub w przypadku jadu osy stosować okłady z octu.

Jak zatem uchronić się użądleniem? Przede wszystkim zrezygnować z przebywania w miejscach gdzie znajdują się kwitnące kwiaty lub lezące na ziemi dojrzałe owoce. Wszelkie dezodoranty oraz perfumy przyciągają owady – unikajmy ich stosowania. Podobnie jak jaskrawe kolory ubrania, wybierajmy raczej białe lub zielone. Dla większego bezpieczeństwa należy opryskiwać się preparatami przeciwko owadom, a osoby uczulony powinny nosić ze sobą zestaw alergika, czyli ampułkostrzykawkę z adrenaliną.