Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Alergia czy zwykłe przeziębienie?

Tagi: alergia, przeziębienie Kategoria: Alergologia

Zwykle rozpoczyna się od kataru. Potem dołączają inne objawy takie jak zaczerwienione oczy, kaszel, osłabienie czy podwyższona temperatura. Przeziębienie czy alergia? Katar sienny czy infekcja? Są to pytania, na które bez przeprowadzenia drobiazgowych badań, odpowiedzi nie znają niejednokrotnie nawet lekarze.

Często bardzo trudno rozpoznać czy męczące nas objawy są symptomami alergii czy zwykłej, przemijającej infekcji. Dlatego zawsze warto poradzić się specjalisty – szczególnie, jeśli katar lub inne dolegliwości utrzymują się przez dłuższy czas. Jednak niejednokrotnie przydatnym jest również być świadomym tego, co dzieje się z naszym ciałem i chociażby zapisywać jakie objawy pojawiły się jako pierwsze i w jakich okolicznościach. Na takiej podstawie już samemu możemy podejrzewać czy trapiące nas problemy mogą być spowodowane coraz częściej występującymi uczuleniami.

Na co zwracać szczególną uwagę?

Dolegliwości spowodowane infekcją zwykle ustępują po tygodniu lub dwóch. Inaczej dzieje się gdy męczy nas alergia – tutaj najczęściej problemy męczą nas przez dłuższy czas (w przypadku wiosennego tzw. kataru siennego może to być około 5 do 6 tygodni) i nie przechodzą póki nie skończy się kontakt z alergenem.
Podwyższona temperatura charakteryzuje głównie przeziębienia. Z kolei piekące i swędzące oczy mogą świadczyć o alergii.

Ból gardła, a także kaszel mogą wystąpić w przypadku uczuleń, jednak w większości przypadku wskazują na infekcję. Tutaj należy również uważać, ponieważ kaszel może być również symptomem astmy, która często towarzyszy alergikom.
Najbardziej jednak charakterystycznym objawem jest tutaj katar, który najbardziej zwykle męczy zarówno osoby dotknięte zakażeniem wirusowym, jak i problemami z uczuleniami.

Katar, katarowi nierówny

Katar alergiczny najczęściej jest rzadki i cieknący. Można poznać go po tym, że dosłownie kapie z nosa. Może być połączony z napadami kichania, a także z innymi, opisanymi wcześniej dolegliwościami.
Niestety, katar sienny może również przejść w formę bakteryjną. Zmienia on wtedy swoją konsystencję, a także staje się np. żółtawy. Może również towarzyszyć mu nieprzyjemny zapach.
Z kolei nieżyt nosa spowodowany przeziębieniem można poznać po białej barwie wycieku i dużej gęstości. Przechodzi on również zwykle po tygodniu lub dwóch.

Przy uczuleniach katar może pojawiać się sezonowo – najczęściej na wiosnę w przypadku alergii na pyłki traw lub drzew. Jednak istnieje również szereg alergenów, które mogą działać przez cały rok, jak np. sierść zwierząt lub kurz.

Co zrobić, jak badać?

Jedynym badaniem, które może powiedzieć nam na co dokładnie jesteśmy uczuleni są testy skórne i krwi. Te pierwsze można wykonywać u dorosłych i dzieci powyżej trzeciego lub czwartego roku życia. Badanie krwi można zrobić nawet niemowlęciu.

W przypadku testów skórnych punktowych wyniki uzyskuje się już po około 20 minutach. Interpretacja wyników odbywa się za pomocą mierzenia średnicy bąbla, a także nacieku, który mu towarzyszy.
Badanie takie nie powinno być wykonywane w okresie pylenia czy nasilenia najpopularniejszych alergenów, ponieważ może narażać na nasilenie objawów. Z kolei badanie krwi (określenie w niej poziomu określonych przeciwciał) może być przeprowadzane w każdej porze roku.

Co zrobić, żeby alergia dokuczała w mniejszym stopniu?

Żeby złagodzić dolegliwości warto często wietrzyć pomieszczenia, w których się przebywa – najlepiej robić to po deszczu, kiedy powietrze jest czyste. Należy też starać się unikać przebywania w miejscach zamkniętych,, takich jak np. wszelkiego rodzaju schowki czy inne pokoje bez okien.

Pomocne okaże się również ograniczenie kontaktu z substancjami powodującymi reakcje alergiczne. Stężenie pyłków w dużych miastach zwykle wzrasta wieczorem. Nie warto również wychodzić z domu na długie spacery przy suchej i wietrznej pogodzie.

Pewną ulgę może przynieść też odpowiednia dieta – unikanie produktów takich jak groch czy fasola lub owoców takich jak banany – czyli artykułów bogatych w skrobię, które często powodują reakcje z pyłkami roślin.

Oczywiście stosowane jest również leczenie – na rynku istnieje wiele preparatów antyalergicznych. Jednak przy stosowaniu nawet środków, do których kupna nie jest potrzebna recepta, zaleca się wcześniejszą poradę specjalisty – alergologa lub chociaż lekarza rodzinnego.
Najprawdopodobniej najskuteczniejszą metodą jest immunoterapia popularnie zwana odczulaniem. W najprostszych słowach polega ona na podawaniu pacjentowi małych dawek alergenu, stopniowo je zwiększając.