Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »
Kryteria wyszukiwania:
Szukana fraza: przeziębienie
Liczba elementów spełniających kryteria: 7

Alergia czy zwykłe przeziębienie?

Zwykle rozpoczyna się od kataru. Potem dołączają inne objawy takie jak zaczerwienione oczy, kaszel, osłabienie czy podwyższona temperatura. Przeziębienie czy alergia? Katar sienny czy infekcja? Są to pytania, na które bez przeprowadzenia drobiazgowych badań, odpowiedzi nie znają niejednokrotnie nawet lekarze.

Tagi: alergia, przeziębienie Kategoria: Alergologia Przejdź do artykułu »

Cytomegalia

Cytomegalia- choroba wirusowa, którą wywołuje cytomegalowirus. Szacuje się, że w Europie ok. 80% społeczeństwa jest nosicielami tego pasożyta. W większości przypadków nie stanowi on realnego zagrożenia, bo pozostaje nieaktywny przez całe ludzie życie, ale szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz osoby o znacznie obniżonej odporności.

Przejdź do opisu choroby »

Krztusiec

Krztusiec (koklusz)- choroba wywołana przez bakterię Bordetella pertussis. Zakażenie odbywa się drogą kropelkową.

Przejdź do opisu choroby »

Nie nadużywajmy antybiotyków

W obecnych czasach antybiotyki traktujemy jako wybawienie od wszelkich chorób. Przy najmniejszej infekcji sięgamy po nie bez zastanowienia lub nawet sami prosimy lekarza o wypisanie recepty. Czy na pewno słusznie? Czy nadużywanie antybiotyków nie niesie za sobą żadnych konsekwencji?

Tagi: antybiotyk, bakterie, grypa, przeziębienie Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Nieżyt nosa i zatok przynosowych, katar, przeziębienie (łac. rhinosinusitis)

Jest to dolegliwość polegająca na obecności stanu zapalnego śluzówki, błony śluzowej, wyściełającej jamę nosową oraz zatoki przynosowe. Z względu na czynnik chorobotwórczy i czas trwania tej choroby możemy ją podzielić na 3 typy: najczęściej występujące i trwające około 5 dni przeziębienie,...

Przejdź do opisu choroby »

Ospa wietrzna

Ospa wietrzna- zakaźna choroba wieku dziecięcego. Źródłem zakażenia jest inny człowiek. Objawy pojawiają się do dwóch tygodni od zakażenia, które następuje drogą kropelkową. Chory jest w stanie zarażać 1- 2 dni przed pojawieniem się na skórze wysypki. Po tygodniu, kiedy pęcherzyki ospowe przyschną i odpadną, zarażenie nie jest możliwe.

Tagi: ospa wietrzna, wysypka, swędzenie Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »

Przewlekła infekcja dróg oddechowych czy zapalenie zatok?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że objawy takie jak podwyższona temperatura, ból głowy, zatkany nos czy katar mogą być symptomami toczącego się zapalenia zatok. Większość z nas kojarzy te dolegliwości z przeziębieniem. Niestety, nieleczone zapalenia zatok prowadzić może do wielu powikłań.

Kategoria: Laryngologia Przejdź do artykułu »