Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »
Kryteria wyszukiwania:
Szukana fraza: astma oskrzelowa
Liczba elementów spełniających kryteria: 4

Astma (łac. asthma bronchiale) (ang. asthma, bronchial asthma)

Choroba dróg oddechowych polegająca na obecności w nich przewlekłego procesu zapalnego, który wywołuje nadreaktywność, nadwrażliwość na drażniące bodźce, alergię, oskrzeli u takiego chorego. Dolegliwości mają charakter napadowy, nagły, polegający na gwałtownym zwężeniu się, obturacji, oskrzeli,...

Przejdź do opisu choroby »

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa, inaczej dychawica oskrzelowa, astma bronchitowa, to przewlekła, nieuleczalna choroba dróg oddechowych. Do symptomów należy zaliczyć: świsty, kaszel, duszność i ucisk w klatce piersiowej. Objawy nasilają się zwykle w nocy lub wczesnym rankiem, a także w odpowiedzi na wysiłek fizyczny czy zimne powietrze. Chory powinien przyjmować leki, które rozszerzają oskrzela.

Tagi: astma oskrzelowa, inhalator Kategoria: Pulmonologia Przejdź do artykułu »

Glistnica (łac. Ascariosis)

Choroba polegająca na obecności w przewodzie pokarmowym człowieka glisty ludzkiej (łac. Ascaris lumbricoides hominis), powodującej dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego.

Przejdź do opisu choroby »

Szczepić się czy nie?

W mediach bardzo popularny ostatnimi czasy stał się temat szczepień, który wprowadził dezinformację, gdyż pojawiają się sprzeczne zdania w tej kwestii. Społeczeństwo nie ma zatem jasnego sygnału i odpowiedzi na nurtujące ich pytanie – szczepić się czy jednak nie.

Tagi: WZW A, rotawirusy, astma, atopowe zapalenie skóry, alergia, pneumokoki Kategoria: Medycyna rodzinna Przejdź do artykułu »