Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Dławica piersiowa stabilna (ang. angina pectoris stabilis) (ang. stable angina)

Choroba należąca do chorób niedokrwiennych serca, chorób wieńcowych i zaliczana do stabilnych zespołów wieńcowych. Charakteryzuje się ona występowaniem bólu w klatce piersiowej chorego, wywołanego przez takie czynniki jak: stres, emocje, zimną temperaturę, obfity posiłek lub wysiłek fizyczny....

Przejdź do opisu choroby »

Dławica związana z mostkami mięśniowymi nad tętnicami wieńcowymi

Choroba ta jest zaliczana do chorób niedokrwiennych serca. Jest ona stabilnym zespołem wieńcowym i przebiega pod postacią choroby naczyń wieńcowych. Objawy w tej chorobie wywołane są przez istnienie wąskiego pasma tkanki mięśnia sercowego przechodzącego ponad odcinkiem tętnicy wieńcowej, w jej...

Przejdź do opisu choroby »

Echinokokoza (łac. Echinococcosis)

Choroba, w której w różnych tkankach organizmu ludzkiego tworzą się duże bąblowce, okrągłe guzy, wypełnione płynem i formami rozwojowymi tasiemca bąblowcowego (łac. Echinococcus granulosus), otoczone torebką z tkanki łącznej.

Przejdź do opisu choroby »

Echinokokoza wielokomorowa (łac. Echinococcosis)

Jest to zakażenie tasiemcem wielojamowym (łac. Echinococcus multilocularis) powodujące pojawienie się w miąższu wątroby i innych narządów wielu drobnych pęcherzyków, bąblowców, z larwami tego pasożyta.

Przejdź do opisu choroby »

Ekstrakcja zębów mądrości – zalecenia po usunięciu zęba

Zęby mądrości (ósme w kolejności) usuwa się z rozmaitych powodów. W związku z tym, że ósemki pojawiają się w jamie ustnej jako ostatnie, często najzwyczajniej w świecie nie ma dla nich miejsca w łuku zębowym. To z kolei powoduje, że stłaczają one inne zęby. Są najdalej położonymi zębami, co znacznie utrudnia ich dokładne szczotkowanie.

Tagi: ekstrakcja, wyrywanie zębów, ósemki, zęby mądrości Kategoria: Stomatologia i protetyka Przejdź do artykułu »

Endometrioza

Na endometriozę choruje w Polsce około miliona kobiet, czyli co dziesiąta Polka w wieku rozrodczym. Choroba polega na nadmiernym rozroście tkanki śluzowej endometrialnej w miejscach gdzie nie powinno jej być. Normalnie tkanka ta wyściela jedynie jamę macicy, zaś u chorych obserwuje się ją nawet w jelitach i pęcherzu moczowym.

Kategoria: Urologia Przejdź do artykułu »

Enteropatia z utratą białka (łac. enteropathia exudativa) (ang. protein-losing enteropathy, PLE)

Stan, w którym na skutek zmian w budowie lub czynności błony śluzowej jelit chorego lub zaburzenia funkcji układu naczyń limfatycznych unaczyniających ścianę jelita dochodzi do nadmiernej utraty z organizmu osoby chorej białek pochodzących z osocza, i który objawia się charakterystycznym...

Przejdź do opisu choroby »

Fascjolopsoza (łac. Fasciolopsosis)

Inwazja pasożytnicza, spowodowana przez przywrę o nazwie łacińskiej Fasciolopsosis buski, która jest jedną z największych pasożytujących w ciele człowieka, powodująca miejscowy stan zapalny w jelicie cienkim

Przejdź do opisu choroby »

Fascjoloza (łac. Fasciolosis)

Jest to zakażenie pasożytem, motylicą wątrobową (łac. Fasciola hepatica), wywołujące objawy ogólnej infekcji, a także mogące prowadzić do zaburzenia funkcji wątroby i dróg żółciowych.

Przejdź do opisu choroby »

Fobia szkolna

Fobia szkolna (skolionofobia, didaskaleinofobia) dotyka dzieci oraz młodzież, częściej dziewczyny niż chłopców. Powodem lęku jest szkoła i wszystko, co się z nią wiąże. Zwykle rozwija się bez racjonalnych uzasadnień, ale może być spowodowana niesprzyjającym środowiskiem (przemoc psychiczna i fizyczna zadawana przez kolegów).

Przejdź do opisu choroby »

Fobie - przykłady

Fobia to zaburzenie nerwicowe, które ujawnia się nieuzasadnionym lękiem przed określonymi sytuacjami, zjawiskami lub przedmiotami.

Tagi: fobia Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Fototerapia

Fototerapia jest skutecznym środkiem leczenia wielu chorób oraz depresji jesionno-zimowej. Kuracja polega na naświetlaniu światłem naturalnym lub sztucznym. Pierwsza praca badawcza na temat fototerapii w leczeniu depresji została wydana dopiero w latach 80. Świadczy to o stosunkowo młodym wieku tej metody leczenia.

Tagi: fototerapia, depresja, zaburzenia snu Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Ganglion – jak się go pozbyć?

Ganglion lub inaczej torbiel galaretowata jest łącznotkankową jamą wypełnioną galaretowatą substancją lub płynem. Najczęściej występuje w okolicach nadgarstka, a rzadziej w pobliżu stawu skokowego lub kolanowego. Możemy ją rozpoznać widząc pod skórą „kulkę,” która pod naciskiem może się przemieszczać w okolicy występowania.

Tagi: ganglion, torbiel Kategoria: Ortopedia Przejdź do artykułu »

Gałka (łac. globus) (ang. globus)

Choroba czynnościowa przełyku, która wywołuje u chorego trwałe lub nawracające odczucie zalegania ciała obcego o kształcie bryłki lub grudki w gardle, trwające od ponad 3 miesięcy i pojawiające się zarówno w związku z posiłkami oraz pomiędzy nimi. Chory nie ma żadnych problemów z przełykaniem...

Przejdź do opisu choroby »

Giardioza (łac. Giardiasis)

Stan zapalny jelit wywołany przez obecność w nich dorosłych form, trofozoitów, pasożyt o nazwie łacińskiej Giardia lamblia intestinalis.

Przejdź do opisu choroby »

Glistnica (łac. Ascariosis)

Choroba polegająca na obecności w przewodzie pokarmowym człowieka glisty ludzkiej (łac. Ascaris lumbricoides hominis), powodującej dolegliwości pochodzące z układu pokarmowego.

Przejdź do opisu choroby »

Gorączka reumatyczna (łac. morbus rheumaticus) (ang. rheumatic fever)

Jest to choroba należąca do grupy chorób z autoagresji, autoimmunologicznych, w których układ odpornościowy człowieka działa nieprawidłowo, co prowadzi do powstania stanu zapalnego w zdrowych tkankach i ich stopniowego niszczenia. Wystąpienie tej choroby jest najczęściej związane z przebytym...

Przejdź do opisu choroby »

Groźne choroby w ciąży

Niektóre choroby znane z dzieciństwa w czasie ciąży jak ospa wietrzna czy różyczka stają się bardzo groźne dla rozwijającego się dziecka. Oczywiście nie każda infekcja jest groźna dla płodu – grypa czy katar nie są niebezpieczne. Dowiedz się jak z nimi walczyć.

Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Gruźlica

Gruźlica to choroba, która zbierała duże żniwo kilka stuleci temu. Obecnie ilość zachorowań jest znacząco mniejsze niż kiedyś, jednak ostatnio mówi się o „powrocie” choroby. W latach 40. zaczęto stosować pierwsze skuteczne leki przeciw gruźlicy. Od lat 80. ponownie WHO uznało, że choroba stanowi globalne zagrożenie zdrowotne.

Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Gruźlica ośrodkowego układu nerwowego (łac. Tuberculosis)

Jest to proces chorobowy, wynikający z obecności prątków gruźlicy w ośrodkowym układzie nerwowym, obejmujący swoim zasięgiem opony mózgowo – rdzeniowe, przestrzeń podpajęczynówkową, a także korę mózg wraz z różnymi strukturami zawartymi wewnątrz niego.

Przejdź do opisu choroby »
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11