Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Cukrzyca – sprawdź czy Ciebie nie dotyczy

Cukrzyca to choroba przewlekła, która dotyka ok. 2 milionów Polaków a kolejne tyle żyje ze schorzeniem w nieświadomości. Obrazuje to skalę zjawiska. Lekarze biją na alarm: cukrzyca to groźna przypadłość, którą należy leczyć.

Tagi: cukrzyca, cukier, insulina, zmęczenie, senność Kategoria: Diabetologia Przejdź do artykułu »

Cyklosporoza (łac. Cyclosporosis)

Mogąca wywołać epidemie choroba powodująca dolegliwości pochodzące głównie z zaburzenia funkcji układu pokarmowego, wywołana pierwotniakiem o łacińskiej nazwie Cyclospora cayetanensis.

Przejdź do opisu choroby »

Cytomegalia

Cytomegalia- choroba wirusowa, którą wywołuje cytomegalowirus. Szacuje się, że w Europie ok. 80% społeczeństwa jest nosicielami tego pasożyta. W większości przypadków nie stanowi on realnego zagrożenia, bo pozostaje nieaktywny przez całe ludzie życie, ale szczególną ostrożność powinny zachować kobiety w ciąży oraz osoby o znacznie obniżonej odporności.

Przejdź do opisu choroby »

Cytomegalia u dzieci

Choroba mogąca przebiegać na różne sposoby, zależnie od układu, w którym doszło do największej inwazji wirusów cytomegalii (CMV), czasem bardzo podobna do mononukleozy zakaźnej.

Przejdź do opisu choroby »

Częstoskurcz nawrotny w węźle przedsionkowo-komorowym (ang. atrioventricular nodal reentrat tachycardia, AVNRT)

Jest to jedna z postaci częstoskurczów nadkomorowych, należąca do zaburzeń rytmu serca o charakterze szybkim, tachyarytmii, w której bodziec wywołujący pobudzenia mięśnia sercowego do skurczu krąży w węźle przedsionkowo-komorowym, przechodząc bez przerwy w kółko: w kierunku komór przez...

Przejdź do opisu choroby »

Częstoskurcz przedsionkowy (łac. tachycardia atrialis) (ang. atrial tachycardia, AT)

Miarowy rytm serca o charakterze częstoskurczu, tachykardii, wywoływany przez pobudzenia powstające nie w węźle przedsionkowo-zatokowym, skąd powinny one prawidłowo pochodzić, tylko w przedsionkach. Jeżeli wszystkie bodźce pobudzające elektrycznie serce do skurczu powstają w obrębie jednego...

Przejdź do opisu choroby »

Częstoskurcze nadkomorowe (łac. tachycardia supraventricularis) (ang. supraventricular tachycardia, SVT)

To zaburzenie rytmu jest zaliczane do szybkich rytmów, tachyarytmii nadkomorowych. Jest to nagle pojawiająca się i tak samo ustępująca miarowa, szybka akcja serca, o częstości powyżej 100 uderzeń serca na minutę, w której bodźce elektryczne wywołujące skurcz powstają w układzie...

Przejdź do opisu choroby »

Czym możemy zarazić się na basenie?

Latem, gdy słońce doskwiera staramy się znaleźć miejsce gdzie możemy się ochłodzić. Jednym z takich miejsc, głównie w miastach jest basen. Jednak, czy wypoczynek w publicznych akwenach wodnych to dobry pomysł? Sprawdź co może grozić, gdy nie przestrzega się zaleceń lekarzy.

Kategoria: Choroby zakaźne Przejdź do artykułu »

Czynnościowe nietrzymanie stolca (ang. functional fecal incontinence)

Jest to zaburzenie prawidłowej czynności odbytu i odbytnicy, które skutkuje nawracającymi epizodami nietrzymania stolca trwającymi ponad 3 miesiące. Ściana tego końcowego odcinka przewodu pokarmowego składa się z prawidłowo zbudowanych i unerwionych mięśni, ale mimo to ich funkcja jest...

Przejdź do opisu choroby »

Czynnościowe zaburzenia oddawania stolca (ang. functional defecation disorders)

Choroba czynnościowa odbytu i odbytnicy, spowodowana przez zaburzenie prawidłowego funkcjonowania tych struktur, która powoduje u chorego objawy czynnościowego zaparcia oraz upośledza oddawanie stolca, co można potwierdzić w badaniach obrazowych lub teście wydalania balonu napełnionego wodą. U...

Przejdź do opisu choroby »

Czynnościowy ból brzucha okresu dziecięcego (ang. childhood functional abdominal pain)

Ból brzucha o charakterze napadowym lub ciągłym, który nie spełnia wszystkich kryteriów potrzebnych do rozpoznania żadnej innej choroby czynnościowej przewodu pokarmowego, obecny przez okres ponad 2 miesięcy u starszego dziecka lub młodego dorosłego. Nie jest on także wywołany przez żadne...

Przejdź do opisu choroby »

Czynnościowy ból w klatce piersiowej o przypuszczalnie przełykowym pochodzeniu (ang. functional chest pain of presumed esophageal origin)

Zaburzenie prawidłowej czynności motorycznej przełyku dające objawy bólowe lub w postaci dyskomfortu, umiejscowione wewnątrz klatki piersiowej chorego, w linii pośrodkowej ciała, o charakterze innym niż piekącym, palącym, trwające ponad 3 miesiące. Jednocześnie, w badaniach dodatkowych brak...

Przejdź do opisu choroby »

Dawniej choroba Schönleina-Henocha, teraz plamica alergiczna

Jeżeli w trakcie lub po infekcji dróg oddechowych zauważyłeś u swojego dziecka zmiany skórne, to może być choroba Schönleina-Henocha.

Tagi: plamica alergiczna, choroba autoimmunologiczna Kategoria: Alergologia Przejdź do artykułu »

Defekacja dyssynergiczna (ang. dyssynergic defecation)

Czynnościowe zaburzenie oddawania stolca skutkujące dolegającymi choremu nawracającymi zaparciami. Choroba ta należy do grupy czynnościowych zaburzeń odbytu i odbytnicy i jest spowodowana przez nieodpowiednie kurczenie się mięśni wchodzących w skład dna miednicy oraz zbyt duże i trwale...

Przejdź do opisu choroby »

Depresja a obniżony nastrój

Między depresją a obniżonym nastrojem istnieje duża różnica. Nie zawsze złe samopoczucie klasyfikujemy jako zapowiedź rozwijającej się choroby.

Tagi: depresja, obniżony nastrój Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Depresja – z pozoru niegroźna

Depresja została uznana za chorobę dopiero w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Wcześniej uważana była za niegroźne zaburzenie. Depresja jest czwartą chorobą na świecie pod względem ilości zachorowań wynoszącą 350 milionów chorych, w Polsce cierpi na nią co dziesiąta osoba. Uznawana jest za chorobę cywilizacyjną XXI wieku. Badania WHO pokazują, że z roku na rok ilość zachorowań rośnie, a nieleczona depresja skończyć się może tragicznie – każdego roku aż pół miliona osób na świecie popełnia samobójstwo. Jak skutecznie leczyć tę groźną chorobę?

Tagi: depresja Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Dieta a nienasycone tłuszcze omega-3

Współcześnie, systematycznie rośnie podaż tłuszczów utwardzonych w naszym sposobie odżywiania się. Jest to źródło poważnych kłopotów ze stanem fizycznym organizmu – podwyższa ilość cholesterolu LDL czy może doprowadzić do niebezpiecznych chorób serca.

Tagi: omega-3 Kategoria: Dietetyka Przejdź do artykułu »

Dieta przeciwnowotworowa

Nowotwory są najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce. W 2010 roku zmarło na raka niespełna 100 tysięcy Polaków. Do dziś nieznane są przyczyny powstawania nowotworów, wiadomo jedynie co zwiększa prawdopodobieństwo zachorowania. Wśród nich są palenie papierosów, picie dużych ilości alkoholu, nadwaga, stres oraz zła dieta. Warto zatem zadbać o odpowiednie odżywianie, by zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania.

Kategoria: Dietetyka Przejdź do artykułu »

Difylobotrioza (łac. Diphyllobothriosis)

Kolonizacja jelita cienkiego przez tasiemca, bruzdogłowca szerokiego (łac. Diphyllobothrium latum).

Przejdź do opisu choroby »

Dikrocelioza (łac. Dicrocoeliosis)

Choroba wywołana zakażeniem motyliczką (łac. Dicrocoelium dendriticum), przebiegająca pod postacią zapalenia dróg żółciowych.

Przejdź do opisu choroby »
1 2 3 4 5 6 7 8 9