Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Choroba Chagasa (łac. Trypanosomosis)

Jest to ogólnoustrojowe zakażenie, mogące przyjmować różne postaci, w zależności od przebiegu i lokalizacji w organizmie postaci dorosłych, trypomastigota, świdrowca z grupy Trypanosoma, o łacińskiej nazwie gatunkowej Trypanosoma cruzi.

Przejdź do opisu choroby »

Choroba Menetriera (łac. morbus Menetrieri) (ang. Menetrier’s disease)

Choroba ta polega na przeroście fałdów błony śluzowej żołądka, najczęściej w okolicy trzonu żołądka oraz jamy odźwiernikowej. Czynnik wywołujący taki stan, nazywany także gastropatią przerostową, pozostaje nieznany. Skutkiem takiego rozrostu śluzówki jest nadmierne wydzielanie śluzu, a wraz z...

Przejdź do opisu choroby »

Choroba Perthesa

Ta tajemniczo brzmiąca choroba jest jedną z najczęściej występujących dolegliwości stawu biodrowego u dzieci i młodzieży.

Przejdź do opisu choroby »

Choroba refluksowa przełyku, ChRP (łac. morbus refluxosus oesophagi) (ang. gastroesophageal reflux disease, GERD)

Polega ona na patologicznym zarzucaniu treści żołądkowej do przełyku. Jest ono spowodowane zaburzeniem czynności motorycznej dolnego zwieracza przełyku (ang. lower esophageal sphincter, LES) oraz opróżniania się żołądka. Czynnikiem predysponującym do ujawnienia się tej choroby jest otyłość...

Przejdź do opisu choroby »

Choroba Whipple’a (łac. morbus Whipple) (ang. Whipple’s disease)

Jest to choroba spowodowana infekcją układu pokarmowego laseczką o łacińskiej nazwie Tropheryma whipplei, której główne objawy są spowodowane zaburzeniami trawienia i wchłaniania w obrębie jelita cienkiego. Dochodzi do niej po zarażeniu się tą bakterią drogą pokarmową, fekalno-oralną. Zakażenie...

Przejdź do opisu choroby »

Choroba wieńcowa

Nazywana inaczej chorobą niedokrwienną serca – zespół chorobowy polegający na niedostatecznym ukrwieniu serca. Najczęściej spowodowane jest zwężeniem, rzadziej całkowitym zamknięciem światła tętnic wieńcowych, odpowiedzialnych za odżywianie serca.

Kategoria: Kardiologia Przejdź do artykułu »

Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy (łac. morbus ulcerosus ventriculi et duodeni) (ang. chronic peptic ulcer disease)

Jest to choroba o charakterze nawracającym, polegająca na występowaniu wrzodów trawiennych (ang. peptic ulcer) w obrębie ściany żołądka lub dwunastnicy. Wrzody te są ubytkami w błonie śluzowej, ścianie, sięgającymi głęboko za blaszkę mięśniową śluzówki, otoczone są zawsze naciekiem zapalnym...

Przejdź do opisu choroby »

Choroby cywilizacyjne

Choroby cywilizacyjne (choroby XXI wieku) to dolegliwości związane z postępem cywilizacyjnym.

Tagi: cukrzyca, otyłość, nadwaga, nowotwory, choroby serca Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »

Choroby jajników

Na dolegliwości ze strony jajników cierpi wiele kobiet. Zazwyczaj są to niegroźne stany zapalne lub łagodne torbiele. Problem w tym, że z pozoru drobne schorzenia mogą przekształcić się w poważne dolegliwości, jak np. niepłodność lub nawet zagrożenie życia. Jak ustrzec się przed konsekwencjami chorób jajników?

Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »

Choroby oczu

Chorób oczu nie powinno się lekceważyć. Zaczyna się zwykle niepozornie- widzimy gorzej, jakby za mgłą, litery się rozmazują. Efekty zaniedbania mogą być bardziej problematyczne.

Tagi: oczy, choroby oczu, zaćma, jaskra Kategoria: Okulistyka Przejdź do artykułu »

Choroby oskrzelików (łac. bronchiolitis)

Grupa chorób polegających na obecności stanu zapalnego w drzewie oskrzelowym, prowadzącego do zmian w ich budowie – strukturze lub zaburzeń ich funkcji – czynności. Mogą one być składową innych, skojarzonych z nimi, chorób: śródmiąższowych zapaleń płuc, przewlekłej obturacyjnej choroby płuc,...

Przejdź do opisu choroby »

Choroby tropikalne

Wakacje sprzyjają wyjazdom, często tym zagranicznym. Wyjeżdżamy w ciepłe kraje myśląc, że przywieziemy ze sobą mnóstwo pięknych wspomnień i zdjęć. Mało kto zdjęć sobie sprawę z czyhającego zagrożenia w postaci chorób tropikalnych. Jak ustrzec się przez niebezpieczeństwem i spędzić urlop w spokoju?

Kategoria: Choroby zakaźne Przejdź do artykułu »

Chylopericardium

Choroba spowodowana obecnością nadmiaru chłonki (limfy, płynu limfatycznego) wewnątrz worka osierdziowego, który w stanie prawidłowym jest jamistą strukturą otaczającą serce i umożliwiającą jego ruch wewnątrz klatki piersiowej, pomiędzy innymi narządami. Do takiego stanu może doprowadzić uraz...

Przejdź do opisu choroby »

Chłoniak żołądka (łac. lymphoma ventriculi) (ang. gastric lymphoma)

Chłoniak nieziarniczy o umiejscowieniu w ścianie żołądka jest nowotworem powstałym z niekontrolowanego procesu rozrostowego komórek układu odpornościowego, immunologicznego. Najczęściej niekontrolowanie dzielą się limfocyty B, a rzadziej proces ten dotyczy limfocytów T. Chłoniaki o lokalizacji...

Przejdź do opisu choroby »

Co jeść, żeby mieć piękny uśmiech?

Szczotkujemy zęby po każdym posiłku, dbamy o higienę jamy ustnej i regularnie chodzimy do stomatologa. Jednak nasze zęby nadal się psują. Co robimy źle? Co możemy zrobić, aby poprawić stan naszego uzębienia i cieszyć się pięknym, zdrowym uśmiechem?

Tagi: próchnica, higiena jamy ustnej, dieta, choroby zębów Kategoria: Stomatologia i protetyka Przejdź do artykułu »

Co pić podczas upałów?

Nasz organizm potrzebuje do funkcjonowania wody, która musimy mu dostarczyć. Latem, zwłaszcza podczas upałów jest to szczególnie ważne, gdyż narażeni jesteśmy wówczas na odwodnienie, którego skutki są groźne. Po co sięgnąć gdy z nieba leje się żar? Czy smaczny napój wyklucza jego dobroczynne właściwości?

Kategoria: Medycyna rodzinna Przejdź do artykułu »

Co robić, by zachować sprawny umysł?

Umysł funkcjonujący bez zarzutu sprawia, że jesteśmy bardziej zadowoleni z życia i pewniejsi siebie w kontaktach z innymi. Mózg, jak każdy inny organ, wymaga troski. Co robić, by działał sprawnie także w starszym wieku?

Tagi: koncentracja, umysł Kategoria: Geriatria Przejdź do artykułu »

Co wiesz o swojej wątrobie?

Wątroba jest największym gruczołem w organizmie człowieka i pełni w nim ważną rolę – oczyszcza go z toksyn. Znajduje się zakryta pod prawym żebrem. Ponadto produkuje ok. półtora litra żółci, która pomaga w trawieniu tłuszczów, rozbijając go na mniejsze cząstki. Wątroba ma spore zdolności regeneracyjne, a naukowcy do tej pory nie odkryli dlaczego ten organ ma tak duże rozmiary, skoro nawet 4-krotnie mniejszy poradziłby sobie z wszystkim funkcjami jakie spełnia.

Kategoria: Gastroenterologia i proktologia Przejdź do artykułu »

Co wpływa na naszą skórę?

Promienna i wolna od zaskórników skóra to oznaka zdrowego organizmu. Nawet najlepsze kosmetyki nie są w stanie zadbać o skórę tak, jak czyni to np. zdrowa dieta.

Tagi: skóra, pielęgnacja, cera Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »

Co wpływa na rozwój mózgu dziecka?

Mózg to organ, który aktywizowany rozwija się przez całe życie. Na zaniedbanie nie można pozwolić szczególnie w pierwszych latach życia.

Tagi: umysł, rozwój dziecka Kategoria: Zdrowie dziecka Przejdź do artykułu »
1 2 3 4 5 6 7 8