Inne
Babeszjoza (łac. Babesiosis)
Choroba, o objawach podobnych do malarii, mogąca także prowadzić do śmierci, ale wywołana przez ugryzienie kleszcza i zarażenie człowieka pierwotniakiem o łacińskiej nazwie Babesia microti.
Przejdź do opisu choroby »Balantydioza (łac. Balantidiosis)
Mnogie, rozsiane owrzodzenia odcinka jelita, w okolicy odejścia wyrostka robaczkowego, wywołane przez orzęska zwanego balantidium okrężnicy (łac. Balantidium coli).
Przejdź do opisu choroby »Bezoary (łac. bezoar)
Są to twarde struktury, zalegające w świetle żołądka, konglomeraty zbudowane z przyjmowanych drogą doustną, spożywanych, nierozpuszczalnych lub słabo trawionych przez soki żołądkowe materiałów. Mogą one powstać z: nadmiaru leków przyjmowanych jednocześnie, nazywane są wtedy farmakobezoarami,...
Przejdź do opisu choroby »Biała śmierć
Właśnie tak większość lekarzy potocznie nazywa cukier, ponieważ zdają sobie sprawę z zagrożeń dla zdrowia swoich pacjentów. Światowa organizacja zdrowia zaleca nieprzekraczanie dawki 25g cukry dziennie. To inaczej 5 łyżeczek cukru, podczas gdy statystyczny Polak spożywa go każdego dnia ok. 100g. To prosta droga do cukrzycy – alarmują lekarze. Ponad 35 milinów osób rocznie umiera z powodu powikłań spowodowanych nadużywaniem cukru.
Kategoria: Dietetyka Przejdź do artykułu »Biegunka - jak sobie z nią radzić?
Przyczyną biegunki jest najczęściej infekcja wirusowa lub bakteryjna układu pokarmowego, lecz może mieć również poważniejsze podłoża. Zdarza się, że bywa odpowiedzią na toksyny w organizmie. Biegunka może być groźną dolegliwością dla niemowląt i osób starszych, gdyż doprowadza do szybkiego odwodnienia organizmu. Jak radzić sobie z objawami biegunki i kiedy zgłosić się po pomoc lekarza?
Kategoria: Zagadnienia internistyczne Przejdź do artykułu »Biegunka czynnościowa (ang. functional diarrhea)
Jest to oddawanie luźnego, papkowatego lub wodnistego stolca, przy braku jednocześnie odczuwalnego bólu, w przynajmniej 75% wszystkich wypróżnień chorego. Choroba zaliczana jest do czynnościowych chorób jelit i jej objawy są stwierdzane u chorego przez przynajmniej 3 kolejne miesiące.
Przejdź do opisu choroby »Biegunka czynnościowa u małych dzieci (ang. functional diarrhea)
Jest to codzienne oddawanie przynajmniej 3 dużych, nieuformowanych stolców, bez objawów bólowych, które rozpoczęło się u dziecka w wieku pomiędzy 6 i 36 miesiącem życia i trwa dłużej niż 4 tygodnie. Tego typu wypróżnienia zdarzają się tylko podczas pór dnia, w których dziecko nie śpi. Stan taki...
Przejdź do opisu choroby »Biegunki zakaźne u dzieci
Grupa objawów składająca się z oddawania wolnego stolca, gorączki, bólów brzucha i częstego parcia na stolec, której przyczyną wystąpienia u chorego jest zarażenie się czynnikiem zakaźnym, drobnoustrojem.
Przejdź do opisu choroby »Bloki przedsionkowo-komorowe (łac. dissociatio conductivitatis atrioventricularis) (ang. atroventricular block)
Stany, w których przewodzenie impulsów, bodźców elektrycznych, z przedsionków do komór, przez układ bodźcoprzewodzący jest utrudnione, zahamowane lub całkowicie zablokowane, uniemożliwione. Dysfunkcja ta prowadzi do zaburzonej koordynacji skurczów przedsionków i komór w sercu i może być...
Przejdź do opisu choroby »Bloki śródkomorowe
Zaburzenia przewodzenia impulsu, wywołującego skurcz mięśnia komór, w odcinku wewnątrz ściany tych komór. Mogą być one powodowane przez blok odnóg: prawej lub lewej pęczka Hisa lub blok wiązek lewej odnogi pęczka Hisa: przedniej lub tylnej. Jeżeli dochodzi do zaburzeń przewodzenia w jednej z...
Przejdź do opisu choroby »Ból jajników – czy to choroba?
Wielu kobietom znany jest kłujący lub rozpierający ból podbrzusza. Czy jest to poważny problem, czy tylko kobieca nieznacząca dolegliwość? Co z bólem, któremu towarzyszą upławy o innym kolorze lub nieprzyjemnym zapachu? Czy obfite miesiączki to też choroba?
Kategoria: Ginekologia, ciąża i poród Przejdź do artykułu »Bóle głowy- rodzaje
Bóle głowy należą do jednych z najczęstszych dolegliwości. Są objawem, który może mieć różne pochodzenie. Szacuje się, że na ból głowy cierpi więcej kobiet (80%) niż mężczyzn.
Kategoria: Neurologia Przejdź do artykułu »Borelioza u dzieci
Choroba rozpoczynająca się charakterystycznym wędrującym rumieniem, przenoszona przez kleszcze, a bezpośrednio wywołana przez bakterie, krętki o łacińskiej nazwie Borrelia burgdorferi.
Przejdź do opisu choroby »Botox – skuteczne narzędzie do walki z nadpotliwością
Nadpotliwość to schorzenie, które należy do grupy wstydliwych przypadłości. Jest przyczyną naszego dyskomfortu i złego samopoczucia. Gdy nie wystarczają już apteczne preparaty – warto sięgnąć po zdecydowane środki. O czym mowa? Przedstawiamy botox – pogromcę potu.
Kategoria: Dermatologia i medycyna estetyczna Przejdź do artykułu »Bulimia
Bulimia jest zaburzeniem związanym z odżywianiem. Polega na objadaniu się i pozbywaniu pokarmów poprzez prowokowanie wymiotów lub przyjmowanie środków przeczyszczających.
Przejdź do opisu choroby »Cała prawda o haluksach
Haluksy to schorzenie, które tak naprawdę nazywa się paluchami koślawymi. Wiele osób cierpi na taki problem. Narasta również bardzo wiele obiegowych informacji i niesprawdzonych doniesień na ich temat. Czy to prawda, że odrastają? Czy operacja jest aż tak bolesna jak się mówi? Jak długo dochodzi się po niej do zdrowia?
Kategoria: Ortopedia Przejdź do artykułu »Celiakia, choroba trzewna (łac. coeliakia, morbus visceralis) (ang. celiac disease)
Choroba należąca do grupy chorób charakteryzujących się zaburzeniem trawienia i wchłaniania w jelicie cienkim, której istotą jest zaburzenie funkcji układu immunologicznego i jego nadwrażliwość na gluten. Spożycie jakiegokolwiek pokarmu zawierającego gluten powoduje wystąpienie objawów....
Przejdź do opisu choroby »Cenuroza (łac. Coenurosis)
Stan zapalny opon mózgowo-rdzeniowych lub zespół objawów wzmożonego ciśnienia śródczaszkowego spowodowany ogniskami inwazji tasiemca kręćkowego (łac. Taenia multiceps) do ośrodkowego układu nerwowego.
Przejdź do opisu choroby »Chlamydia
Chlamydia (chlamydioza)- bakteryjna choroba weneryczna, najczęściej dotyka młode osoby (do 30 roku życia). Dolegliwość szybko się rozprzestrzenia. Komplikacje mogą doprowadzić do poważnych konsekwencji, nawet do śmierci chorego. Dlatego istotne jest wczesne wykrycie i leczenie przypadłości.
Przejdź do opisu choroby »Cholesterol zły i dobry – czyli właściwie jaki?
Bardzo często w ostatnich latach zwraca się uwagę na potrzebę dbania o odpowiednie żywienie. Wszystko to za sprawą cholesterolu, który może, w zależności od przypadku, pozytywnie lub negatywnie wpływać na kondycję naszego organizmu. Czym tak naprawdę jest cholesterol? Jakie jego frakcje są zbawienne dla zdrowia, a jakie powodują niejednokrotnie ciężkie dolegliwości?
Kategoria: Hematologia Przejdź do artykułu »