Inne

Jesteś lekarzem? Prowadzisz gabinet? więcej »

Achalazja (łac. achalasia)

Pierwotne zaburzenie motoryki przełyku polegające na znacznie zwiększonym ciśnieniu spoczynkowym i napięciu mięśni gładkich zwieracza dolnego przełyku (ang. lower esophageal sphincter, LES). Z powodu tego pierwotnego zaburzenia, upośledzony jest jego prawidłowy rozkurcz w momencie przechodzenia...

Przejdź do opisu choroby »

ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej

ADHD- zwane też zespołem nadpobudliwości psychoruchowej. Choroba ujawnia się już w okresie dziecięcym, zwykle do 7 roku życia jest już zdiagnozowana. Przyczyną zaburzeń są uwarunkowania genetyczne.

Przejdź do opisu choroby »

Aerofagia u starszych dzieci (ang. aerophagia)

Połykanie powietrza przez starsze dzieci, zaliczane do czynnościowych chorób przewodu pokarmowego, wywołujące u nich rozdęcie brzucha, nadmierne wzdęcia oraz często powtarzające się napady odbijania się połkniętym powietrzem pochodzącym z przełyku lub żołądka. Aby zdiagnozować u starszego...

Przejdź do opisu choroby »

Aerofagia, nadmierne przełykanie powietrza (ang. aerophagia)

Zaburzenie czynnościowe żołądka i dwunastnicy należące do zespołów zaburzeń odbijania polegające na obiektywnie udowodnionym, przez obserwacje lub zmierzonym, nadmiernym połykaniu powietrza powodującym kłopotliwe, uciążliwe napady powtarzającego się odbijania o częstotliwości przynajmniej kilka...

Przejdź do opisu choroby »

AIDS

HIV to wirus niedoboru odporności występujący u ludzi. Atakuje limfocyty T-pomocnicze. Wywołuje AIDS. Może być przenoszony poprzez kontakt seksualny z zarażoną osobą lub przez styczność z zakażoną krwią (w trakcie porodu, przez kontakt z narkomanem lub mlekiem matki).

Przejdź do opisu choroby »

Akantameboza (łac. Acanthamoebosis)

Stan zapalny umiejscowiony w ośrodkowym układzie nerwowym, przebiegający pod postacią przewlekłego ziarniniakowego zapalenia opon mózgowych i mózgu lub w układzie oddechowym, pod postacią zapalenia płuc, spowodowany przez pełzaka o łacińskiej nazwie Acanthamoeba Castellani.

Przejdź do opisu choroby »

Alergia czy zwykłe przeziębienie?

Zwykle rozpoczyna się od kataru. Potem dołączają inne objawy takie jak zaczerwienione oczy, kaszel, osłabienie czy podwyższona temperatura. Przeziębienie czy alergia? Katar sienny czy infekcja? Są to pytania, na które bez przeprowadzenia drobiazgowych badań, odpowiedzi nie znają niejednokrotnie nawet lekarze.

Tagi: alergia, przeziębienie Kategoria: Alergologia Przejdź do artykułu »

Alergia na owady

Lato – okres lenistwa, spacerów i wyjazdów. Niestety właśnie wtedy przypada okres największej aktywności owadów. Dla większości z nas użądlenie pszczoły czy osy jest bolesne i nie są groźne dla zdrowie, jednak są osoby dla których użądlenie może okazać się śmiertelne. Mowa tu o alergikach, którzy powinni latem zachować szczególną ostrożność.

Kategoria: Alergologia Przejdź do artykułu »

Alkoholowy zespół abstynencyjny

Alkoholowy zespół abstynencyjny jest zaburzeniem, które następuje już po dobie od odstawienia alkoholu. Długotrwałe spożywanie wyrobów alkoholowych prowadzi do uzależnienia, a organizm przyzwyczajony do systematycznego przyjmowania alkoholu, domaga się używki.

Przejdź do opisu choroby »

Anhedonia

Anhedonia to stan chorobowy, który towarzyszy depresji (ale nie tylko). Zasadza się na stopniowym zaniku umiejętności do odczuwania emocji. Chory wycofuje się z życia towarzyskiego, zamyka się w sobie.

Przejdź do opisu choroby »

Anisakoza (łac. Anisakosis)

Choroba uszkadzająca błonę śluzową żołądka spowodowana zarażeniem się człowieka nicieniem, rzadko powodującym choroby wśród ludzi, o nazwie łacińskiej Anisakis marina, znajdującym się tylko w mięsie zakażonych ryb słonowodnych.

Przejdź do opisu choroby »

Ankylostomoza (łac. Ancylostomosis)

Stan po infekcji tęgoryjcem dwunastnicy (łac. Ancylostoma duodenale), w którym pojawiają się kolejno objawy skórne, z układu oddechowego i w ostatnim stadium choroby z układu pokarmowego.

Przejdź do opisu choroby »

Anomalia Ebsteina (ang. Ebstein anomaly)

Organiczna, strukturalna choroba serca zaliczana do grupy chorób istniejących od urodzenia, wrodzonych wad serca dotyczących prawej zastawki przedsionkowo-komorowej, zastawki trójdzielnej. Polega ona na nieprawidłowym ustawieniu jednego z płatków zastawki trójdzielnej, płatka przegrodowego,...

Przejdź do opisu choroby »

Anoreksja

Anoreksja- nazywana też jadłowstrętem psychicznym. Może pojawić się w różnym wieku, ale najczęściej dotyka dojrzewających dziewczyn. Osoba chora na początku zmniejsza porcje jedzenia, by później ograniczyć je do tylko konkretnych pokarmów. Z czasem dochodzi do sytuacji, że spożywa je w bardzo małych ilościach. Chory wymiotuje lub odmawia przyjmowania pokarmów.

Przejdź do opisu choroby »

Anoreksja i bulimia – choroby XXI wieku

WHO donosi, że co dziewiąta osoba na świcie cierpi na zaburzenia łaknienia. Anoreksja i bulimia to choroby psychiczne, które polegają na paranoi ciągłego odchudzania. W efekcie czego niszczy się organizm ciągłymi rygorystycznymi dietami, co w konsekwencji może doprowadzić nawet do śmierci. Na zaburzenia te częściej chorują kobiety niż mężczyźni.

Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Arytmogenna kardiomiopatia prawokomorowa, arytmogenna dysplazja prawej komory (ang. arrhythmogenic right ventricular cardiomyopathy, ARVC)

Choroba, z grupy kardiomiopatii, uwarunkowana genetycznie, dotycząca głównie tkanki mięśniowej w obrębie prawej komory serca. Jej istotą jest stopniowy zanik włókien i komórek mięśnia sercowego, kardiomiocytów, i powstawanie w ich miejsce innych typów tkanek: tkanki łącznej włóknistej oraz...

Przejdź do opisu choroby »

Asertywność, czyli sztuka wyrażania swojego zdania

Wielu z nas słowo „asertywność” kojarzy się negatywnie, z zachowaniami takimi jak agresja, egoizm. Pojęcie to łączy się nam z psychologią zachodu, z czymś nie tutejszym. Wydaje się nam, że asertywność jest nie dla nas, my jesteśmy mili, uprzejmi – po prostu normalni. Tymczasem asertywność to umiejętność wyrażania swoich pragnień, potrzeb oraz wartości. Asertywność to również bycie tym kim jest się naprawdę, postępowanie i mówienie zgodnie ze swoimi najgłębszymi przekonaniami i uczuciami. Trzeba pamiętać, że nie jest to żadne rozpychanie się łokciami, ani pokazywanie swojej wyższości.

Kategoria: Psychologia, psychoterapia i psychiatria Przejdź do artykułu »

Astma (łac. asthma bronchiale) (ang. asthma, bronchial asthma)

Choroba dróg oddechowych polegająca na obecności w nich przewlekłego procesu zapalnego, który wywołuje nadreaktywność, nadwrażliwość na drażniące bodźce, alergię, oskrzeli u takiego chorego. Dolegliwości mają charakter napadowy, nagły, polegający na gwałtownym zwężeniu się, obturacji, oskrzeli,...

Przejdź do opisu choroby »

Astma oskrzelowa

Astma oskrzelowa, inaczej dychawica oskrzelowa, astma bronchitowa, to przewlekła, nieuleczalna choroba dróg oddechowych. Do symptomów należy zaliczyć: świsty, kaszel, duszność i ucisk w klatce piersiowej. Objawy nasilają się zwykle w nocy lub wczesnym rankiem, a także w odpowiedzi na wysiłek fizyczny czy zimne powietrze. Chory powinien przyjmować leki, które rozszerzają oskrzela.

Tagi: astma oskrzelowa, inhalator Kategoria: Pulmonologia Przejdź do artykułu »

Autyzm dziecięcy

Autyzm dziecięcy (autyzm głęboki, zespół Kannera)- całkowite zaburzenie rozwoju, które opiera się na problemach z komunikacją (także gesty i mimika). Objawy autyzmu łagodzi się farmakologicznie oraz poprzez terapię, ale choroby wyleczyć nie można.

Przejdź do opisu choroby »
1 2 3 4 5 6